Diabeti është një gjendje e shkaktuar nga nivelet e larta të sheqerit në gjak. Ka dy lloje të diabetit: diabeti i tipit 1 dhe diabeti i tipit 2.

E para është një gjendje ku qelizat imune shkatërrojnë qelizat përgjegjëse për prodhimin e insulinës dhe kjo e fundit karakterizohet nga zvogëlimi i prodhimit të insulinës ose paaftësisë së trupit për të reaguar ndaj insulinës.

Disa njerëz kanë nivele të sheqerit në gjak që janë më të larta se diapazoni normal, por jo aq i lartë sa të klasifikohen si diabet. Kjo gjendje njihet si para-diabet dhe rrit rrezikun e zhvillimit të diabetit me kalimin e kohës.

Ju pëlqen!

Simptomat kryesore të diabetit përfshijnë vizionin e paqartë, lodhjen, etjen, humbjen e peshës, prerjet ose plagët që kërkojnë kohë për shërim, urinim më të shpeshtë, kruajtje të pjesëve intime dhe humbje të pjesës më të madhe të muskujve.

Bërja e disa ndryshimeve dietike mund të parandalojë ose të ndryshojë gjendjen. Prandaj, gjithnjë e më shumë njerëz përdorin barna dhe mjetet natyrore për të trajtuar këtë gjendje.

Ndërsa vetë sëmundja konsiderohet e pashërueshme, mjekimi natyror i paraqitur në këtë artikull ndihmon në kontrollin e niveleve të insulinës dhe për të mbajtur nën kontroll gjendjen.

Kjo recetë është testuar nga shumë njerëz të cilët kanë dëshmuar për efektivitetin e saj.

Përbërësit:

– Ujë mineral

– Një pras me rrënjë

Përgatitja:

Pastroni mirë ,prijeni dhe e vendosni prasin në një tas me ujë mineral dhe e lini për një ditë të plotë.

Kulloni përzierjen më pas dhe pini lëngun gjatë ditës tjetër – përsëriteni procesin çdo ditë për një javë dhe shumë shpejt do të ndiheni shumë më mirë!

Këtu janë disa këshilla për parandalimin e diabetit:

– Ushqehuni me një dietë të shëndetshme

Ushqimi me një diete të shëndetshme është vendimtare për mposhtjen e diabetit.

Mos u shqetësoni, nuk do t’ju duhet të hiqni dorë nga ushqimet tuaja të preferuara – hani vetëm pjesë të vogla dhe përqendrohuni në fruta dhe perime të papërpunuara.

Një dietë e ulët me yndyrë dhe karbohidrate do të funksionojë më mirë për diabetikët.

– Ushtrimi

Qëndrimi fizikisht aktiv mund të jetë i vështirë, por me siguri mund të gjeni 30 minuta kohë në ditë për tu ushtruar.

Kjo është jetike për uljen e nivelit të sheqerit në gjak dhe për mbajtjen nën kontroll të diabetit.

– Zvogëloni peshën tuaj

Njerëzit mbipeshë janë më shumë në rrezik nga diabeti se sa njerëzit e dobët, kështu që duhet të reduktoni peshën për të kontrolluar diabetin.

– Mos hani në kohë të paracaktuara

Ju do të mbani peshën dhe nivelet e glukozës në kontroll duke ngrënë në intervale të rregullta.

– Mbani trupin të hidratuar

Konsumoni shumë ujë sepse ai rregullon nivelet e sheqerit në gjak dhe ndihmon qarkullimin e gjakut përmes venave.

Konsumoni këtë ilaç çdo ditë dhe do të habiteni nga rezultatet!

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!