Okupacioni

Beglerë e agallarë
dhe i hueji mbi kurriz…

Thikën e përçamajes
na e kan shti (ma thellë) midis:

Ju pëlqen!

Dhe mug’llojnë lulkuqet e zjarreve,
dhe vdekja kanoset anembanë…

— Oh, me mujtë prej syve me ta shkye errësinë,
ta shohish, o popull, po të çojnë n’greminë!

1942
Esat Mekuli (Sat Nokshiqi)

Lexo po ashtu:  Si vërtitet bota
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!