Elon Musk ka bërë një tjetër goditje ndaj Facebook. Duke iu përgjigjur një postimi në Twitter nga aktori Sacha Baron Cohen duke bërë thirrje që Facebook të rregullohej për përmbajtjen e tij, themeluesi i Tesla ka cicëruar në tweet gjatë fundjavës, “#FshijeniFacebook është kot fare”.

Baron Cohen pyeti në postimin e tij se pse CEO i Facebook, Mark Zuckerberg u lejua të “kontrollojë informacionin e parë nga 2.5 miliardë njerëz”, kur rregullatorët nuk do të lejonin që një person të ushtrojë të njëjtën fuqi mbi furnizimin me ujë ose energji elektrike.

“Facebook duhet të rregullohet nga qeveritë, jo të qeveriset nga një perandor!” tha aktori dhe komediani.

Ju pëlqen!

Baron Cohen është një kritik i zëshëm i platformave të mediave sociale, duke përfshirë Twitter dhe platformën e videove në Google, YouTube, duke i përshkruar ato si “makinën më të madhe të propagandës në histori”. Ai e ka drejtuar pjesën më të madhe të zemërimit të tij në Facebook, për të cilin thotë se përfiton nga propaganda duke mos kontrolluar faktin e reklamave politike.

Lexo po ashtu:  Jacques Chirac: Serbët janë një popull pa ligje dhe të pabesë. Ata janë një popull banditësh dhe tërroristësh

Facebook ka mbrojtur politikën e saj në reklamat politike dhe thotë se gjuha e urrejtjes është e ndaluar nga platforma e saj, siç është kushdo që mbron për dhunë.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!