Tifozët e Serbisë shfaqën slogane fashiste dhe synonin thirrje raciste ndaj shqiptarëve etnikë gjatë ndeshjes së ekipit të tyre kundër Zvicrës të premten mbrëma, shkruan The Guardian në rubrikën e saj Observer.

Skenat në Stadiumin 974 në Doha, ku Zvicra fitoi 3-2 për të siguruar një vend në mesin e 16-të më të mirave të botës, ngrenë pikëpyetje në lidhje me drejtimin e FIFA-s dhe në veçanti tolerancën e saj të dukshme ndaj thirrjeve fyese.

Hasan Rrahmani mbërriti në ndeshje me një flamur shqiptar në qafë, por thotë se ia kishin konfiskuar atë në hyrje, ndërsa simbolet poshtëruese nacionaliste lejoheshin të kalonin. Ai thotë se iu shfaq një mesazh WhatsApp që FIFA i kishte dërguar stafit të sigurisë që përmbante fotografi dhe fraza që nuk lejoheshin.

Ju pëlqen!

“Isha krejtësisht i shtangur kur pashë numrin e parullave fashiste, bluzave dhe flamujve”, ka thënë Rrahmani.

Ai ka treguar dëshminë me fotografi për mediumin anglez, ku shihet një tifoz që mbante një kapele që lidhet ngushtë me mizoritë e kryera në luftërat e Kosovës dhe Bosnjës, dhe thotë se burri ishte pjesë e një grupi që mbanin të njëjtën veshje.

Ndër veshjet e tjera që futeshin lirisht nëpër stadium, thotë ai, ishin bluzat që shkruanin “Nga Serbia në Tokio”, një slogan nacionalist i përdorur nga tifozët serbë të futbollit që përdorej gjatë luftërave të viteve ’90. Rrahmani thotë se policia nuk ishte e interesuar për ankesat, apo për gjestet me tre gishta të konsideruar fyese në shumë kontekste.

Sipas shkrimit, thuhet se FIFA i ka dëgjuar thirrjet e tifozëve serb, pasi ka lëshuar një mesazh publik në minutën e 77-të duke kërkuar që të ndërpriten “thirrjet dhe gjestet diskriminuese”. Rrahmani thotë se ato ishin të dëgjueshme që në fazën e hershme të mbrëmjes. “Isha i tronditur, absolutisht i shtangur. Ata po këndonin këngët më të ndyra raciste”.

Midis atyre që dëgjohej ishin këngë që përfshinin fjalën “Shiptar”, një term i njohur nënçmues i përdorur kundër shqiptarëve, dhe një rutinë thirrje-përgjigje “Vrit, vrit, vrit shqiptarët”. Fansat gjithashtu kënduan “Kosova është zemra e

Serbisë”, lidhur me refuzimin e vendit të tyre për të njohur pavarësinë e Kosovës, thotë ai.

“Fillonte në një cep dhe merrte pjesë pjesa tjetër e tifozëve”, ka treguar Rrahmani.

Këngë të tilla nuk janë të panjohura në ndeshjet ku tensionet mes Serbisë dhe Shqipërisë janë të ndezura, duke përfshirë lojën famëkeqe me “dron” në tetor 2014, kur një ndeshje kualifikuese për Euro 2016 në Beograd u shndërrua në kaos.

Rrahmani përshkruan marrjen e flamurit të tij nga një pikë grumbullimi pas ndeshjes, dhe gjithashtu duke parë serbët duke u kthyer disa sende të konfiskuara. Ai përshkruan se ishte sulmuar nga “shtatë apo tetë” mbështetës të Serbisë pas daljes nga zona e stadiumit. “Ata më shtynë duke më thënë: ‘Shko q**e veten Shiptar’,” tregon ai.

“Më hodhën ujë. U përpoqa të largohesha, por shtatë ose tetë burra më ndiqnin. Në fund vrapova drejt policisë, e cila nuk bëri asgjë. Gjithçka që ndodhi rreth mbrëmjes ishte thjesht e frikshme. Ajo që prisja të ishte një natë e mirë, por ringjalli të gjitha ato kujtime të së kaluarës që mendova se kishin ikur”.

Ai thotë se policia ishte e sjellshme dhe qetësuese, por e la grupin të largohej.

Serbia tashmë është nën hetim nga FIFA për shfaqjen e një flamuri që tregon Kosovën si pjesë të territorit të tyre, së bashku me fjalët “Ne nuk dorëzohemi”, në dhomën e zhveshjes së tyre përpara se të përballet me Brazilin javën e kaluar.

Rrahmani thotë se flamuj të ngjashëm ishin të dukshëm në ndeshjen e fundit.

“Mospërputhja e FIFA-s më trondit. Si në vitin 2022, mund të lejosh tifozët në një stadium të Kupës së Botës të bërtasin për vrasjen e një kombi tjetër? Unë u largova duke u ndjerë i margjinalizuar dhe jo i mirëpritur nga FIFA”.

Rrahmani thekson se kjo ishte një anomali në një eksperiencë të këndshme në stadiumet e Botërorit. Ai ka lindur në Kosovë dhe jeton në Londër; ai ka ndjekur Anglinë dhe Uellsin në Katar, por ka ndjekur ndeshjen e së premtes për të mbështetur Xherdan Shaqirin dhe Granit Xhakën, lojtarët e Zvicrës që kanë rrënjë nga Kosova. Festimet e tyre të golave ​​në të njëjtën ndeshje në Rusi 2018, duke formuar me duar simbolet e “shqiponjës” shqiptare , shkaktuan polemika dhe vendosën shumë nga konteksti edhe ndeshjen në Doha.

Xhaka mund të përballet me hetimin për kapjen e organeve të tij gjenitale para stolit të Serbisë. Një tifoze e Shqipërisë është parë duke u shoqëruar nga stadiumi gjatë pjesës së dytë pasi ka bërë gjestin e shqiponjës.

FIFA nuk pranoi të komentojë në lidhje me perspektivat e masave disiplinore apo për çështjet e përshkruara nga Hasan Rrahmani për The Guardian.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!