Prestigjiozja britanike, zbulon një listë me 40 vendet më të bukura, për ditët rrëzëllitëse të verës nëpër Evropë – ku renditen denjësisht, Shqipëria dhe Mali i Zi.

Mes vendeve që përzgjedh “The Guardian”, për Shqipërinë – ku plazhi më i bukur, konsiderohet “Porto Palermo”, që ndodhet në fshatin Qeparo, Vlorë, shkruhet si më poshtë

“Qeparo, një fshat magjik që ofron kombinime spektakolare ngjyrash: bluja e detit, jeshilja e kodrave dhe e bardha e formacioneve shkëmbore gëlqerore nga shpatet madhështore të maleve përreth.

Ju pëlqen!

Ka shumë plazhe të fshehura, por edhe ai kryesor, i quajtur Porto Palermo, është bukur, i pazhvilluar dhe i përsosur për t’u çlodhur në guralecë ose për të eksploruar gadishullin shkëmbor aty pranë, ku në krye do të gjeni një kështjellë 200-vjeçare.

Një shëtitje e shkurtër larg bregdetit, hoteli “Stone Beach” (apartamente nga 70 €) ka dhoma me pamje nga jugu, mbi detin Jon”, – thotë “The Guradian”.

Mekuli Press është në prag të mbylljes. Kemi nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. Na ndihmo sot edhe me vetëm 1 Euro! - FOTO: No copyright infringement is intended.