Tesla ka zhvendosur Volkswagen si prodhuesin e dytë më të vlefshëm në botë, pas një rritje dramatike të çmimit të aksionit, që e shtyu vlerën e tregut në më shumë se $ 100bn.

Kjo arritje historike bën të mundur që shefi Elon Musk të marrë miliarda dollarë në pagë lidhur me arritjen e objektivit.

Çmimi i aksionit të Tesla është dyfishuar që nga tetori, kur firma raportoi një fitim të rrallë tremujor.

Ju pëlqen!

Aksionet u rritën 4% të Mërkurën, duke e dërguar vlerësimin e saj në vend të dytë vetëm pas Toyotës.

Gjithsesi kompania e Z. Musk ka një rrugë shumë të gjatë përpara për të kaluar vlerësimin e gjigandit japonez të makinave Toyota, e cila ka një vlerësim të tregut të aksioneve më shumë se $ 230bn.

Disa analistë thonë se rritja e çmimit pasqyron performancën e Tesla në muajt e fundit, gjatë së cilës ajo ka hapur një fabrikë në Shanghai dhe i ka përmbushur qëllimet e saj të prodhimit.

Këtë muaj, Tesla tha se kishte dorëzuar më shumë se 367.500 vetura vitin e kaluar – një rritje prej 50% nga viti 2018. Investitorët presin që fabrika e re të veprojë si një trampolinë që do t’i lejojë asaj të kapë më shumë në tregun kinez.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!