Situatën e vështirë që vendi ynë dje kaloi e kanë përjetuar të gjithë por disa prej tyre e kanë përjetuar në krye të deyrës dhe mund të themi me gojën plot që janë heronjtë e heshtur të vendit.

I tillë ësht dhe rasti i infermierëve të maternitetit “Koço Gliozheni” ku siç shprehet me anë të një postimi në Facebook ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu në momentin e tërmetit ata kanë rendur drejt inkubatorëve për ti mbajtur pë të mos rënë ndërsa ne të tjerët vraponim jashtë për të shpëtuar nga një shembje e mundshme e banesave.

Ja postimi i plotë i ministres Manastirliu që tregon heroizmin infermierëve që dje shpëtuan jetë:

Ju pëlqen!

Në momentin kur lëkundjet e forta të tërmetit shtynë shumëkënd të vrapojë drejt daljeve të ndërtesave, infermieret e Materniteteve “Koço Gliozheni” dhe “Mbretëresha Geraldinë” rendën drejt inkubatorëve që gjendeshin në reanimacione. Sigurisht që ndjenë frikë si të gjithë ne, por nuk mund të lejonin që t’u ndodhte gjë të porsalindurve.

Heroina të vërteta të #ShqipërisëSolidare
Faleminderit nga zemra stafeve mjekësore dhe infermierore të dy materniteteve të Tiranës.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!