Çmenduria eshte fjale e shemtuar, por si mund te shpjegohen ndryshe keto koncepte? Gjithe keto teori perpiqen te shpjegojne nje koncept te universit ne te cilin jetojme, te fundit te njerezimit ne nje menyre qe duket shume e çuditshme.

E para qendron udhetimi ne kohe eshte nje teori qe eshte hedhur nga disa shkencetare dhe e kemi pare shpesh ne shume filma. Por ekziston nje pyetje qe mund ta rrezoje lehtesisht kete teori. Nese nje person largohet nga e tashmja ne te shkkuaren çfare ndodh me trupin? A behet nje dyfishim i trupit, i cili ekziston edhe ne te tashmen dhe te shkuaren?

Kjo nuk ka kuptim sepse nese kthehemi ne te shkuaren i bie qe te kthehemi si femije dhe nese gjerat qe duam te bejme ndryshojme atehere ndryshon dhe e ardhmja. Teoria e gjithçkaje mendohet se do jete zbulimi final. Do kombinoje mekaniken e kuanteve dhe relativitetin e pergjithshem per te zgjidhur gjithe gjeagjezat perreth nesh. Do te jete ne gjendje t’i vere emer gjithe konstantet fizike ne univers, pavaresisht nese keto konstante ndryshojne me kohen. Por, pse permendet kjo teori tek teorite me te çmendura shkencore? Sepse nje teori qe pretendon te zgjidhe çdo te panjohur si me magji s’mund te jete gje tjeter veçse e çmendur.Ne boten ku jetojme ne perceptojme realen. Ashtu si filmi “The Matrix” ne jemi vetem simulim.

Ju pëlqen!

Teoria Matrix pretendon se fakti qe universi eshte i rregulluar ne menyre aq precize per te ndihmuar jeten eshte nje koincidence astronomike. Marrim per shembull forcen brenda atomeve berthamore. Nese forca brenda tyre behet vetem pak me e shpejte atehere nuk ekzistojme me.Kolapsi i vakumit te kuantit sugjeron se shkencetaret do te shkaterrojne planetin. Vitin e kaluar ishte ne te gjitha lajmet dhe mendohej se vakumi i kuantit mund te shkaterronte planetin.

Ne fakt ky eshte gabim, sepse ai nuk mund te shkaterroje vetem planetin, por gjithe universin. E mira eshte se vakumi i kuantit mund ta fshije faqen nga vendi i saj ne nje sekond e shkaterrimi nuk do jete i dhimbshem.

Ne vitin 2001 fizikanet zbuluan diçka te çuditshme. Nje prej konstanteve, “konstantja e struktures se persosur” duke se po zmadhohet gjithnje e me shume. Kjo nxiti nje debat masiv ne fizike, i cili vazhdon sot e kesaj dite, nderkohe qe ka te dhena se konstante te tjera po levizin. Kjo do te thote se universi mund te marre fund. Te gjithe yjet te shuhen ne sekonda dhe gjithçka te erresohet. Shume gjera te çuditshme mund te ndodhin me pas.

Zhdukja eshte nje prej teorive qe vjen nga goja e zyrtareve te larte te Kombeve te Bashkuara, agjencive qeveritare dhe shkencetareve dhe eshte ne disa raporte qe asnje njeri i thjeshte s’mund t’i lexoje. Kjo thone se ne tre gjenerata bota do kete nje te treten e popullsise qe ka tani. Dhe se do vije duke u pakesuar. Nuk behet fjale per nje virus. As per ndonje komete. Puna eshte se njerezit nuk do kene me femije. Sepse me permiresimin e kushteve te jeteses dhe teknologjise nevoja per femije do zhduket.

Teoria e gjithçkaje

Teoria e gjithçkaje mendohet se do jete zbulimi final. Do kombinoje mekaniken e kuanteve dhe relativitetin e pergjithshem per te zgjidhur gjithe gjeagjezat perreth nesh. Do te jete ne gjendje t’i vere emer gjithe konstantet fizike ne univers, pavareishst nese keto konstante ndryshojne me kohen. Por, pse permendet kjo teori tek teorite me te çmendura shkencore? Sepse nje teori qe pretendon te zgjidhe çdo te panjohur si me magji s’mund te jete gje tjeter veçse e çmendur.

Matrix

Ne boten ku jetojme ne perceptojme realen. Ashtu si filmi “The Matrix” ne jemi vetem simulim. Teoria Matrix pretendon se fakti qe universi eshte i rregulluar ne menyre aq precize per te ndihmuar jeten eshte nje koincidence astronomike. Marrim per shembull forcen brenda atomeve berthamore. Nese forca brenda tyre behet vetem pak me e shpejte atehere nuk ekzistojme me.

Vdekja e nxehtesise

Argumenti perdor ligjin e dyte te termo-dinamikes duke theksuar se nese universiteti do ishte i pafund atehere duhet pranuar se do ishte dhe pafundimisht i vjeter. Nese universi do ishte pafundimisht i vjeter atehere vdekja e nxehtesise sugjeron se kudo duhet te jete e njejta temperature dhe se s’duhet te kete yje ne qiell sepse ato kane marre fund. Por, nese universi eshte i vjeter atehere yjet duhet te jene te ftohta duke e bere temperaturen ne gjithe universin uniforme.

Perplasja diellore

Xhuxhi i Kuq mund te shihet me sy te lire. Me kalimin e kohes do behet me i dukshem dhe nje dite do te na godase. Jo ne menyre direkte, por aq sa per te shkaterruar sistemin tone diellor. Ose duke e shkaterruar krejtesisht nga graviteti ose duke goditur rene Oort. Reja Oort eshte nje mbase e madhe pluhuri solar, akulli dhe shkembinjsh me permasa planetesh. Mund te imagjinohet çfare ndodh pas perplasjes.

Kolapsi i vakumit te kuantit

Kolapsi i vakumit te kuantit sugjeron se shkencetaret do te shkaterrojne planetin. Vitin e kaluar ishte ne te gjitha lajmet dhe mendohej se vakumi i kuantit mund te shkaterronte planetin. Ne fakt ky eshte gabim, sepse ai nuk mund te shkaterroje vetem planetin, por gjithe universin. E mira eshte se vakumi i kuantit mund ta fshije faqen nga vendi i saj ne nje sekond e shkaterrimi nuk do jete i dhimbshem.

Rritja e konstanteve

Ne vitin 2001 fizikanet zbuluan diçka te çuditshme. Nje prej konstanteve, “konstantja e struktures se persosur” duke se po zmadhohet gjithnje e me shume. Kjo nxiti nje debat masiv ne fizike, i cili vazhdon sot e kesaj dite, nderkohe qe ka te dhena se konstante te tjera po levizin. Kjo do te thote se universi mund te marre fund. Te gjithe yjet te shuhen ne sekonda dhe gjithçka te erresohet. Shume gjera te çuditshme mund te ndodhin me pas.

Zhdukja

Zhdukja eshte nje prej teorive qe vjen nga goja e zyrtareve te larte te Kombeve te Bashkuara, agjencive qeveritare dhe shkencetareve dhe eshte ne disa raporte qe asnje njeri i thjeshte s’mund t’i lexoje. Kjo thone se ne tre gjenerata bota do kete nje te treten e popullsise qe ka tani. Dhe se do vije duke u pakesuar. Nuk behet fjale per nje virus. As per ndonje komete. Puna eshte se njerezit nuk do kene me femije. Sepse me permiresimin e kushteve te jeteses dhe teknologjise nevoja per femije do zhduket.

Çeshtja e drithit

Çeshtja e drithit mund te duket shume idiote, por merret shume seriozisht nga shkencetaret. Nje dite planeti jone do mbulohet krejtesisht nga gruri. Ushqimi i vetem do jete buka. Dritherat do zene vendin e çdo lloj te mbjelle tjeter dhe pyjet do kthehen ne fusha te medha drithi e toka si pasoje do kthehet ne nje shkretetire te madhe pej drithi. Kjo per arsye se biologet besojne se nje dite raca njerezore do krijoje GM, nenen e te gjithe dritherave, e cila do i jape fund njerezimit.

Hipoteza e “Grey Goo”

Teksa teknologjia ben progres gjithçka behet me e vogel. Shume shpejt ne do hyjme ne mbreterite e teknologjise nano. Nanobotet do jene robote mikroskopike te ndertuar per te bere çdo lloj detyre, veçanerisht ne fushen mjekesore. Ato do jene ne gjendje te rivendosin atomet dhe te bejne uje nga rera. Por e vetmja menyre per t’i bere eshte te perdoresh nanobotet ne menyre qe ato te kopjojne boten. Por nese padashur nje prej tyre flaket tutje, brenda 72 oresh çdo atom ne toke do jete kthyer ne Nanobot.

Rreziku nga planeti X

Teoria e planetit misterioz X ka disa kohe qe eshte zbuluar. Supozohet qe planeti X te jete rreth 100 here me i madh se toka dhe me nje orbite masive prej 3600 vjetesh. Dhe kur te afrohet nepermjet sistemi te brendshem diellor mund te shkaktoje katastrofe kataklizmike ne planetin tone. Ai eshte aq masiv sa mund t’i ktheje polet e tokes ne ane te kunderta, ose dhe te ndaloje rrotullimin e saj. /explorer universe/

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.