“Tek e ëma” është një ndër poezitë më të bukura dhe njëkohësisht më prekëset nga autori i mirënjohur, Dritëro Agolli. Është një poezi që trajton raportin fëmijë-prind, e sidomos raportin fëmijë-nënë. Bëhet fjala për një fëmijë që nuk e  vizitonte nënëaq kohë sa ishte gjallë, por tashmë që ajo ka ndërruar jetëi shkon çdo javë në varreza. Sa e sa fëmijë ka të tillë që i braktisin prindërit, disa me vullnet të plotë e disa nga nevoja, që pendohen pastaj kur prindërit vdesin se nuk i kanë kushtuar vëmendjen e duhur. Prindërit janë personat më me vlerë që kemi në jetë. Të gjithë ne duhet t’i dhurojmë sa më shumë dashuri sa i kemi gjallë, pasi dihet se janë të përkohshëm dhe një ditë nuk do i kemi më pranë nesh.

Lexo po ashtu:  Letra dashurie: Juliette Drouet për Victor Hugo

“Tek e ëma”

Tek e ëma s’vinte sa ish gjallë,
Mbase vinte, por besoj se rrallë.

Ju pëlqen!

Erdhi kur e shpuri në varreza
Sypërlotur, veshur me të zeza.

Ah, tek nëna s’vinte sa ish gjallë,
Dhe tani në varr i shkon çdo javë.

Një mëkat, që ndofta s’lahet kurrë,
Shkon e lan, ku nëna fle nën gurë…

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!