Arbëreshët në Itali, vazhdojnë të rruajnë me fanatizëm tradiat e tyre.

Fotot e mëposhtme tregojnë se si ata kanë festuar Pashkën në Hora në Sicili (Piana degli Albanesi).

Kur i sheh fotot, mbushesh me një ndjesi fantastike, por edhe me një krenari për këta njerëz, që kanë ruajtur traditën shqiptare prej qindra vjetësh.
/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress 

Ju pëlqen!

/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!