Vitet e fundit, një numër gjithnjë në rritje i enologëve dhe kultivuesve që mendojnë për të ardhmen, kanë përmirësuar potencialin e Shqipërisë për prodhimin e verërave cilësore, shkruan Darrel Joseph për një nga faqet më të njohura në botë për enologjinë “Decanter”.

Historia e vreshtave për Shqipërinë daton të paktën në shekullin XVIII para Krishtit, kur ilirët e lashtë banonin në gadishullin Ballkanik; megjithatë, tani, gati 3 000 vjet më vonë, Shqipëria është në një fazë fillestare të zhvillimit të verërave moderne, një diamant pothuajse i panjohur për shumicën e botës së verës.

Sfida kolosale kanë ndodhur gjatë gjithë këtyre mijëvjeçarëve, veçanërisht gjatë gjysmës së fundit të shekullit të kaluar, kur Shqipëria ishte një vend komunist i drejtuar në mënyrë represive dhe vreshtarët duhej t’ia dorëzonin rrushin e tyre fabrikave shtetërore që prodhonin verëra të sfiduara për nga cilësia.

Ju pëlqen!

Pas kolapsit të komunizmit dhe zotërimit të ekonomisë së tregut të lirë në fillim të viteve 1990, mijëra vreshta u braktisën ose u shndërruan për përdorime të tjera bujqësore nga pronarë të rinj tokash me kujtime të hidhura nga diktatura.

Lexo po ashtu:  Presidenti i ShBA-së: S'ka më naftë nga Rusia

Megjithatë, që atëherë, një numër gjithnjë e më i madh i enologëve dhe kultivuesve që mendojnë për të ardhmen, kanë përmirësuar potencialin për prodhimin e verës me cilësi të lartë dhe po e çojnë atë në lartësi mbresëlënëse.

Madje disa e kanë përmirësuar ekspertizën e tyre duke punuar në kantinat e verës jashtë vendit, si në Itali dhe Francë, ose me konsulentë të huaj të prodhimit të verës që vizitojnë Shqipërinë.

10 rekomandimet kryesore të verërave shqiptare janë:
Belba, Kavaljon, Golem, Kavajë
Nurellari, Pulsi, Berat
Balaj, Travllazën, Vlorë
Nurellari, Serina Premium, Berat
Balba Papaz, Golem
Kallmeti Prestigj, Lezhë
Kallmeti Privilegj, Lezhë
Korça 2000, Menea
Maliqati e Kuqja Superiore
Nurellari, Verë e Shenjtë, Berat

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!