Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Tanja Fajon, ka reaguar pas vendimt të Francës për të bllokuar hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Përmes një statusi në Facebook ajo e ka cilësuar këtë vendim si të turpshëm.

“Është një turp i madh. Emmanuel Macron, zgjohu! Është koha që BE-ja të tregojë pjekuri dhe përgjegjësi politike! Liderët e këtyre vendeve e kanë bërë pjesën e tyre të punës! Tani është radha e Këshillit të Bashkimit Evropian për të përmbushur pjesën e saj dhe më në fund pranojnë që të hapen negociatat e anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë”, shkruan ajo.

Ju pëlqen!


Sllovenja Tanja Fajon arriti ta siguronte në muajin maj një mandat tjetër pesëvjeçar në Parlamentin Evropian.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!