President Donald Trump speaks to reporters before leaving the White House in Washington, Wednesday, March 20, 2019, for a trip to visit the Lima Army Tank Plant in Lima, Ohio, and a fundraising event in Canton. (AP Photo/Manuel Balce Ceneta)
 

Dhoma e Përfaqësuesve në Kongresin Amerikan arrin ka arritur pragun për të fajësuar Donald Trumpin, për herën e parë. Të paktën 217 anëtarë që kanë hedhur deri tani votë, kanë votuar për shkarkimit të Trumpit, duke përfshirë të paktën nëntë Republikanë, raporton CNN.

Rezolta e miratuar nga ligjvënës të mjaftueshëm akuzon Trump me një artikull të vetëm, “nxitje të kryengritjes”, për rolin e tij në trazirat vdekjeprurëse të Kapitolit të javës së kaluar.

©MekuliPress/ Ndaje artikullin me familjen dhe miqtë tuaj. MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. FOTO: No copyright infringement is intended.