Një veturë e policisë së Kosovës është sulmuar me armë zjarri në veri të Kosovës.

Kjo është konfirmuar nga polici apërmes një komunikate për media, ku thuhet se nuk ka zyrtarë policorë të lënduar, por vetëm dëme material.

Rasti, sipas komunikatës ka ndodhur në lokacionin Banjskë – Izvor të komunës së Zveçanit.

Ju pëlqen!

“Njësitet relevante policore kanë vazhduar me hetime intensive, duke arritur të identifikojnë një veturë të dyshuar të braktisur (xhip-opel), në një rrugë malore në distance prej rreth 250 metra largësi, e cila dyshohet se mund të jetë e përfshirë në rast. Po ashtu në afërsi të automjetit të dyshuar janë vërejtur edhe gjurmët e personave të dyshuar të cilët kanë ikur në drejtim të panjohur.” – thuhet në komunikatë.

Veç kësaj thuhet se automjeti ka pasur “targa të dyshuara”, që dyshohet se nuk i përkasin të njëjtit.

Komunikata e plotë e policisë:

Në veri të vendit sulmohet me armë zjarri një automjet zyrtar i Policisë së Kosovës

Lexo po ashtu:  "Do të punojmë edhe në atë që ju të fitoni çmimin Nobel për letërsi", - Dokumenti sekret i CIA-s: kë donin amerikanët në pushtet pas vdekjes së Titos

Prishtinë, 27 janar 2023

Me datën 27/01/2023, nga person/a të dyshuar është shtënë me armë zjarri në drejtim të patrullës policore e cila ka qenë me detyrë zyrtare lokacionin Banjskë – Izvor të komunës së Zveqanit.

Fatmirësisht nuk raportohet për zyrtar policor të lënduar, përveç dëmeve materiale të shkaktuara në veturën zyrtare të Policisë së Kosovës, përkatësisht në dritaren/xhamin e automjetit zyrtar nga ana e majtë e vozitësit, i cili dyshohet të ketë qenë edhe cak i sulmit me armë zjarri.

Lidhur me rastin janë ndërmarr veprimet e nevojshme operative hetimore, përfshirë edhe ekzaminimin e vendit të ngjarjes, nga ku është konstatuar se vetura është goditur me një predhë të armës së zjarrit.

Njësitet relevante policore kanë vazhduar me hetime intensive, duke arritur të identifikojnë një veturë të dyshuar të braktisur (xhip-opel), në një rrugë malore në distance prej rreth 250 metra largësi, e cila dyshohet se mund të jetë e përfshirë në rast. Po ashtu në afërsi të automjetit të dyshuar janë vërejtur edhe gjurmët e personave të dyshuar të cilët kanë ikur në drejtim të panjohur.

Lexo po ashtu:  Si më dhunuan seksualisht serbët në luftë- Sihana rrëfen për gazetën britanike historinë e përdhunimit nga forcat serbe

Automjeti i dyshuar i cili ka poseduar targa të dyshuara, të cilat dyshohet se nuk i përkasin të njëjtit automjet, është konfiskuar nga Policia e Kosovës për të vazhduar me procedurat e mëtejme hetimore dhe të ekzaminimit.

Në bashkëpunim dhe koordinim me prokurorin kompetent është iniciuar rasti, vrasje në tentativë dhe sulm ndaj personit zyrtar.

Policia e Kosovës mbetet e përkushtuar në realizimin e detyrave dhe autorizimeve ligjore në interes të sigurisë dhe rendit kushtetues të RKS-së.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!