Përdoruesve u është thënë që të përditësojnë aplikacionet e tyre të WhatsApp për shkak të një gabimi në siguri që lejon hakerët të marrin kontrollin e telefonit tuaj vetëm duke iu thirrur, pa marrë parasysh a përgjigjeni apo jo.

Çka ka ndodhur?

Dëmtimi në shërbimin e mesazheve popullore në Facebook është zbuluar që lejoi hakerët që të instalojnë spyuerë përmes një thirrje në WhatsApp.

Ju pëlqen!

Spyueri është i aftë të kaloj nëpër thirrje, tekste dhe të dhëna të tjera, duke aktivizuar kamerën e telefonit dhe duke kryer aktivitete të tjera me qëllim të keq.

Cilat telefona i prek kjo?

Të gjitha brendet që kanë të instaluar aplikacionin janë të prekur. WhatsApp përdoret nga më shumë se 1.5 miliardë njerëz globalisht.

Kush është prapa këtyre sulmeve?

Sipas Financial Times, kompania izraelite e intelegjencës artificiale NSO Group ka zhvilluar këtë softuerë. Përdoruesit nuk kanë pasur nevojë as të i përgjigjen thirrej, dhe numrat shpesh kanë qenë të fshur, thotë gazeta.

A më ka prekur mua?

Numri i njerëzve të spiunuar nuk është i ditur. Disa shënjestra, duke përfshirë një avokat të të drejtave njerëzore dhe hulumtues i Amnesty International, janë identifikuar.

Nëse nuk keni marrë thirrje në WhatsApp nga numra të panjohur ka mundësi të mëdha që nuk jeni prekur. Por nëse jeni një person që punon në ndonjë industri të ndjeshme, sikur avokat, atëherë është mirë që të jeni vigjilent.

Çka duhet bërë që të mbrohemi?

Facebook ka implementuar një ndërrim të servereve që të ndihmojë mbrojtjen e përdoruesve dhe kanë bërë shumë përditësime të verzioneve të WhatsApp të hënën.

Përdoruesit janë të këshilluar që të kontrollojnë për përditësime të njejta manualishtj nëpërmjet App Store në Iphone, apo Google Play në Android.

Nëse nuk e bëni këtë atëherë fshijeni WhatsAppin nga telefoni i juaj që të mbroheni nga një sulm.

Si të e dini që jeni duke përdorur versionin më të ri?

WhatsApp i tregon versionet më të reja në faqen e saj. Ju mund të gjeni numrin e versionit në telefonin e juaj duke kërkuar të dhëna për aplikacionin, apo të gjeni një listë të aplikacioneve në Settings.

Gjithsesi, duke instaluar thjesht përditësimet më të reja nga telefoni i juaj ju mund të siguroheni që jeni në rregull.

Por çka do bëhet me telefonin tim?

Mbajtja e aplikacioneve në hap me përditësimet është kruciale për mbrojtjen e juaj nga hakerët dhe vjedhja e të dhënave.

Ju duhet që gjithmonë të instaloni versionin më të ri të iOS apo Androidit. Gjithashtu mos ëprdorni një telefon që nuk mund të përditësohet vazhdimisht.

Shumica e Iphonëve pranojnë përditësime deri në pesë vjetë prej prodhimit. Pajisjet e Androidit janë të varura në prodhuesit. Google Pixel është stadarti më i lartë, duke marrë së paku tre vjetë të përditësimeve mujore të versioneve të Androidit.

Pse mbështetja e softuerit është kaq e rëndësishme?

Rreziqet zbulohen gjatë gjithë kohës dhe shtohen në arsenalin e hakerëve dhe shpesh kombinohen në mënyra kreative për të marrë pajisje dhe të dhëna të vjedhura.

Ndërsa shumica e vrimave të sigurisë janë të fiksuara nga krijuesit e softuerit, ju jeni të mbrojtur vetëm nëse ju merrni në fakt softuerin e softuerit. Për shumicën e përdoruesve, nuk ka nevojë të rregullojmë problemin.

Më të vjetër softëare tuaj, më shumë dobësi ndikojnë atë dhe më shumë në rrezik ju jeni nga kriminelët në internet.

Po me komjuterët personal?

Është po aq e rëndësishme që të mbani desktopin, laptopin apo tabletën të përditësuar. Cikli i mbështetësit të sofuerit për kompjuterë është shumë më i gjatë se për telefona.

Edhe pse përditësimet konstante të Windoës apo Mac OS mund të jenë të neveritshme, ato janë kruciale për sigurinë e juaj. Sikurse servisi i rregullt i makinës së juaj për të qenë të sigurtë në vozitje, ashtu edhe kompjuteri, telefoni apo pajisje të tjera të lidhura me internet duhet të mbahen me kujdes çdo ditë. /MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!