Autoriteti Detar i Marinës ka konfirmuar një sulm mbi tankerin “Front Altair” në Gjirin e Omanit. Anija norvegjeze u sulmua në mëngjesin e hershëm në ujrat mes Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Irani. Raportohen tri shpërthime në anije dhe zjarr kishte dalë. Anëtarët e ekuipazhit nuk u dëmtuan. Sfondi është i paqartë, por anijet norvegjeze këshillohen të mbajnë largësinë e tyre nga ujërat iraniane deri në njoftimin e mëtejshëm.

Pak kohë më vonë, agjensia iraniane IRNA njoftoi se anija ishte fundosur.

Rojet bregdetare të Omanit i thanë gjithashtu gazetës norvegjeze “Dagbladet” se kishte pasur një sulm. Ai erdhi në një shpërthim në bordin e anijes norvegjeze, tha një zëdhënës i Gardës Rojetare të gazetës. Prandaj, incidenti ndodhi në ujërat iraniane.

Ju pëlqen!

Kryeministri i Norvegjisë, Erna Solberg tha në një konferencë shtypi se ajo nuk ka informata mbi rastin deri tani. Në ndërkohë thuhet se edhe dy anija tjerë kanë dërguar sinjale SOS në drejtim të flotës detare amerikane që është në afërsi.

Duke marrë parasysh tensionet dhe interesat vitale, nuk përjashtohet përshkallëzimi dhe intervenimi eventual i SHBA, për të siguruar qarkullimin e lirë të mallërave dhe anijeve në ujërat e Gjirit Oman.

Lexo po ashtu:  Tri vjet nga vrasja e Astrit Deharit

MekuliPress.com

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!