Suedia nuk është dakord me propozimin e ministrave të mbrojtjes të BE-së për ngritjen e një force evropiane të reagimit të shpejtë për t’iu përgjigjur shpejt krizave në Afganistan. Ministri suedez i Mbrojtjes, Peter Hultqvist, i tha radios kombëtare se bashkëpunimi me SHBA mbetet shtylla kurrizore e sigurisë evropiane.

“Nuk e shoh një forcë europiane si linjën kryesore për zgjidhjen e këtyre problemeve,” tha Hultqvist.

Ministrat e Mbrojtjes të BE-së diskutuan javën e kaluar propozimet për një forcë reagimi të shpejtë dhe mundësinë për të lëvizur drejt bashkëpunimit ushtarak ad-hoc midis shteteve të interesuara anëtare të BE-së.

Ju pëlqen!

Sipas Hultqvist, lidhja përtej Atlantikut mbetet veçanërisht e rëndësishme për ekuilibrin dhe stabilitetin “në pjesën tonë të botës”. Ai shtoi se ajo që po ndodh në Rusi paraqet “një kërcënim” për Suedinë, e cila megjithatë,  nuk është anëtare e NATO-s.

Mbështetja për anëtarësimin e mundshëm të Suedisë në NATO ka qenë në rritje kohët e fundit. Deklarata e Hultqvist është në përputhje me pikëpamjet e Shteteve Baltike dhe Polonisë, ndërsa Finlanda fqinje ka qenë një avokate më e fortë për një forcë evropiane të reagimit të shpejtë.

Lexo po ashtu:  Sot plot 76 vjet nga Lidhja e Dytë e Prizrenit

Përpjekjet e BE-së për të krijuar një forcë të tillë kanë ekzistuar për më shumë se dy dekada. Pas krizës në Kosovë, udhëheqësit e BE -së morën vendimin për të krijuar një njësi të përbashkët prej rreth 50,000 ushtarësh deri në vitin 2003, por ky plan nuk u vu kurrë në jetë.

BE do të paraqesë një projekt-propozim të një “force të parë hyrëse” të mundshme në nëntor dhe dëshiron të nënshkruajë marrëveshjen kur Franca të marrë presidencën gjashtëmujore të Këshillit të BE-së nga janari 2022.

Macron e ka theksuar shpesh nevojën për një forcë ushtarake europiane, por duke marrë parasysh kundërshtimin brenda BE-së, kohët e fundit ka bërë një hap prapa.

Megjithatë, analistët sugjerojnë se ai do ta ngrejë sërish këtë çështje gjatë fushatës zgjedhore franceze.

Duke goditur tonin e zakonshëm të Macron, Komisioneri i Tregut të Brendshëm të BE -së, Thierry Breton, portofoli i të cilit përfshin industrinë dhe hapësirën e mbrojtjes, tha se mbrojtja e përbashkët “nuk ishte më opsion” dhe se BE -ja duhet të bëhet e aftë për të operuar misione ushtarake në “autonomi të plotë” në kufirin e saj dhe gjetkë.

Lexo po ashtu:  Instalohet nënstacioni i lëvizshëm për fshatrat e Jugut, energji pa ndërprerje gjatë sezonit turistik

Kancelarja gjermane Angela Merkel deri më tani ka preferuar ta shohë NATO-n si mbetet qendra e mbrojtjes evropiane. Një propozim aktual nga Gjermania përkrahu idenë e “koalicioneve të vullnetarëve” midis shteteve anëtare që mblidhen për të trajtuar krizat e ardhshme. Diskutimi në nëntor mund të marrë një kthesë tjetër pas zgjedhjeve gjermane.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!