Deri në 40 satelitë Starlink të SpaceX pritet të bien jashtë orbitës falë disa kohërave të papërshtatshme: Kompania i lëshoi ​​satelitët drejtpërdrejt në një stuhi diellore. Një grup prej 49 satelitësh të internetit Starlink ishin në lëshimin e fundit të SpaceX më 3 shkurt, dhe tani kompania pret të humbasë shumicën e tyre sepse ata goditën një ngjarje moti në hapësirë ​​të njohur si një stuhi gjeomagnetike.

Kjo ngjarje ndodh kur rrymat e grimcave të ngarkuara, ose erërat diellore, të emetuara nga dielli ndërveprojnë me fushën magnetike të Tokës. Grimcat me energji mund të ngrohin atmosferën e sipërme, duke bërë që ajo të trashet. Në këtë rast, stuhia preku zonën e orbitës ku u vendosën satelitët më të rinj Starlink të SpaceX, dhe e bëri atmosferën mjaft të dendur sa satelitët nuk ishin në gjendje të manovronin rrugën e tyre deri në orbitën e synuar.

Nuk është e qartë se sa i madh do të jetë ndikimi financiar. SpaceX nuk ka treguar se sa kushton ndërtimi i një sateliti Starlink, megjithëse presidentja e kompanisë, Gwynne Shotwell, tha në vitin 2019 se çmimi ishte shumë më i ulët se 1 milion dollarë për copë. Nuk është plotësisht e qartë se si SpaceX e vlerësoi motin në hapësirë ​​përpara nisjes së javës së kaluar. Por lëshimet e raketave janë vonuar edhe më parë për ngjarjet e motit në hapësirë dhe zyrtarët e lëshimit mbajnë në mënyrë rutinore një vëzhgim të ngushtë të motit në hapësirë ​​përpara se raketat të nisen. CNN

Ju pëlqen!

Edel Strazimiri

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!