Shkencëtarët kanë zbuluar që nëse gratë punojnë në një klimë me temperatura të larta në zyrë, truri i tyre mund të punojë më mirë. Ndërsa, Burrat nga ana tjetër truri i tyre mund të funksionojë më mirë kur ambienti i zyrë rezulton me temperature të ulëta, sipas një studimi të botuar në gazetën Plos One.

Studimi, i kryer në Gjermani, testoi aftësinë e 500 burrave dhe grave për të kryer një sërë detyrash në temperatura të ndryshme. Në temperatura më të larta, gratë mësojnë më mirë matematikën dhe punë verbale, ndërsa e kundërta është e vërtetë për meshkujt.

Për gratë, rritja e performancës gjatë punës në temperatura të ngrohta ishte “dukshëm më e madhe” sesa rënia e performancës mashkullore. “Rezultatet tona sugjerojnë se vendet e punës me përzierje të ndryshme gjinore mund të jenë në gjendje për të rritur produktivitetin duke vendosur termostatin më të lartë se standardet e tanishme,” sipas studimit.

Ju pëlqen!

Ky zbulim rezulton keq për gratë pasi duhet të mbajnë veshur shtresa shtesë si: pulovrat, çorapet, madje edhe batanijet, në mënyrë që të ngrohen në zyrat e tyre. Dhe ndoshta kjo shpjegon pse burrat që veshin kostume dhe kravatë janë më të predispozuar për të qenë në një zyrë me temperatura të ulëta.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!