Një studim ndërkombëtar ka zbuluar se nxënësit kinezë janë të parët në botë përsa iu përket aftësive në lexim, matematikë dhe shkencë.

Testi, i administruar nga Organizata për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik (OECD), iu dha 600,000 15-vjeçarëve në 79 vende.

Testi synon të shërbejë si një matës global për sistemet arsimore në pjesë të ndryshme të botës dhe brenda kushteve të ndryshme socio-ekonomike. Rezultatet treguan se studentët nga katër provincat e Kinës – Pekini, Shangai dhe provincat lindore të Jiangsu dhe Zhejiang morën vlerësimin më të lartë.

Ju pëlqen!

Ekspertet thonë se performanca aktuale e studentëve të një vendi parashikon potencialin e ardhshëm ekonomik.

Lexo po ashtu:  Apple prezanton një laptop surprizë
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!