Ndërsa pushojmë trupin, mendja jonë nuk është plotësisht e larguar nga bota reale (dhe vazhdon të punojë për ne): sipas hulumtimit të botuar në Biology aktuale, gjatë fazës REM një individ është në gjendje të perceptojë stimujt që vijnë nga realiteti dhe të reagojë në përputhje me rrethanat. “Kushdo që ëndërron i kupton pyetjet e bëra nga ata që janë zgjuar, jep përgjigje dhe përdor memorien e punës”, shpjegon Ken Paller, një nga autorët.

Studiuesit analizuan sjelljen e 36 vullnetarëve gjatë një të ashtuquajture ëndërr të kthjellët, një ëndërr gjatë së cilës dikush është i vetëdijshëm që po ëndërron, tipike e fazës REM. Për të marrë një pamje më globale, studimi përfshiu rezultatet e katër analizave të pavarura, të kryera nga katër universitete (Gjermani, SHBA, Francë dhe Holandë) duke përdorur qasje të ndryshme për të arritur në të njëjtin rezultat. “Ne menduam se kombinimi i rezultateve nga katër laboratorë të pavarur shërbeu për të konfirmuar realitetin e këtij fenomeni të dyanshëm të komunikimit”, thotë udhëheqësi i studimit Karen Konkoly.

Lexo po ashtu:  Urrejtja që po na konsumon!

Në eksperimente të ndryshme, pjesëmarrësit ishin në gjendje të ndiqnin udhëzimet gjatë gjumit, të kryenin operacione të thjeshta matematikore, t’i përgjigjeshin po ose jo pyetjeve dhe të njihnin stimuj të ndryshëm ndijor. Për t’iu përgjigjur, vullnetarët lëvizën sytë ose kontraktuan muskujt e fytyrës.

Ju pëlqen!

Sipas Konkoly, studimet e ardhshme për ëndrrat mund të përdorin të njëjtën metodë për të krahasuar aftësitë njohëse gjatë gjumit dhe zgjimit. Të katër ekipet tani synojnë të hetojnë lidhjet midis gjumit dhe kujtesës edhe më tej, dhe të kuptojnë se si funksionon kujtesa ndërsa jemi në krahët e Morpheus. (Focus)

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!