Vaksinimi i mamasë dhe babait kundër Covid ngre një mburojë kundër virusit që mund të mbrojë edhe fëmijët e pavaksinuar. Një studim i koordinuar nga Universiteti Ben Gurion në Izrael, i botuar në Science, thekson efektet indirekte mbrojtëse të vaksinimit, të cilat mund të jenë veçanërisht të rëndësishme për fëmijët që ende nuk mund të vaksinohen, siç janë ata nën moshën 5 vjeç.

Hulumtimi vlerësoi mundësinë e infektimit duke krahasuar familjet në të cilat prindërit (njëri ose të dy) ishin vaksinuar me ato në të cilat vaksina nuk ishte dhënë. Analiza u përsërit si pas përfundimit të ciklit të parë të vaksinimit (midis janarit dhe marsit 2021) ashtu edhe pas ekzekutimit të dozës së tretë (ndërmjet korrikut dhe dhjetorit).

Rezultoi se kur një nga dy prindërit vaksinohet, rreziku i infektimit për fëmijën bie me 26% (me 14% në periudhën e parë dhe me 36.2% në të dytën); kur vaksinohen edhe mamaja edhe babai, rreziku bie me 71.7% (68.6% në fazën e parë dhe 74.6% në të dytën). IS24O

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!