Një studim i ADN-së tregoi se qentë nuk janë vetëm miqtë më të mirë të njeriut, por njëkohësisht edhe miqtë më të vjetër të tyre në mesin e kafshëve.

Studimi, rezultatet e të cilit u publikuan në revistën “Science”, zbuloi se gjurma e zbutjes së qenve daton para 11 mijë viteve, nga fundi i Epokës së fundit të Akullnajave.

Gjetjet konfirmojnë se qentë janë zbutur shumë më herët sesa ndonjë lloj tjetër kafshe. Një ekip ndërkombëtar ka studiuar të gjithë gjenomët e mbetjeve të 27 qenve të lidhur me kultura të ndryshme të vjetra, të cilët janë krahasuar edhe njëra me tjetrën por edhe me qentë e kohës moderne.

Ju pëlqen!

Më tutje, gjetjet tregojnë se qentë në atë periudhë kanë qenë të përhapur në Hemisferën Veriore, si dhe në pesë lloje të ndryshme.

Lexo po ashtu:  Historia e 2 ujqërve, - Lexoje, është për Ty!
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!