Një e treta e barnave të kancerit që kanë marrë miratimin e përshpejtuar nga Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) vazhdojnë të rekomandohen në udhëzimet klinike, edhe pse testet klinike nuk arrijnë të tregojnë përmirësim në përfundim të tyre. Një studim i botuar në “BMJ” ka arritur në këtë konkluzion pas rishikimit të udhëzimeve më të fundit të FDA dhe Rrjetit Gjithëpërfshirës të Kancerit (NCCN).

Një ekip studiuesish në Kanada dhe SHBA u nisën për të hetuar sesi FDA i trajton ilaçet e kancerit që morën miratim të përshpejtuar, por kishin prova negative pas miratimit dhe nëse këto prova negative ndryshojnë udhëzimet e trajtimit.

Ata kërkuan bazën e të dhënave të FDA për të gjitha barnat e kancerit të dhëna miratim të përshpejtuar nga fillimi i programit në 1992 deri në dhjetor 2020 dhe identifikuan 18 indikacione për 10 ilaçe kundër kancerit që nuk rezultuan me benefite klinike në testet pas miratimit.

Ju pëlqen!

Nga këto, miratimet për 11 (61%) u tërhoqën vullnetarisht, një u anulua dhe gjashtë (33%) mbetën në etiketën e drogës, për një mesatare prej katër vjetësh.

Lexo po ashtu:  Studimi/ Efektet e përzjerjes: kos, mjaltë dhe arra

Hulumtuesit më pas rishikuan udhëzimet më të fundit të FDA dhe Rrjetit Gjithëpërfshirës të Kancerit (NCCN) dhe zbuluan se shumica e këtyre barnave vazhduan të marrin miratim të nivelit të lartë, ndonjëherë edhe pasi miratimi për indikacionin e dhënë ishte revokuar.

Studiuesit thonë se ky është studimi më gjithëpërfshirës i këtij lloji deri më tani. Ata pranojnë se një valë e kohëve të fundit e veprimeve rregullatore “sugjeron që FDA i ka kushtuar vëmendje më të madhe këtyre situatave në dy vitet e fundit”, por bëjnë thirrje për udhëzime shtesë dhe reforma në rrugën e miratimit të përshpejtuar “për të siguruar që të gjitha barnat e miratuara nga FDA të provohen të sigurta dhe efektive për pacientët. “

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!