600 njerëz të moshave 18-50 vjeç u pyetën për perceptimin e gjinisë mashkullore së bashku me vetë-imazhin dhe sjelljen pasi konsumojnë drogë, krim dhe dhunë nga studiuesit në Qendrën për Kontrollin e Sëmundjeve në Atlanta.

Rezultatet e studimit tregojnë se meshkujt të cilët ndihen më pak mashkullorë, zakonisht meshkujt e shkurtër, kanë më shumë gjasa të vazhdojnë të kryejnë vepra penale ose të dhunshme.

Mospërputhja e stresit tek meshkujt mund të çojë në sulme të dhunshme

Ju pëlqen!

Meshkujt që besojnë se nuk janë aq mashkullorë, një kusht të cilit i është dhënë titulli “mospërputhja e stresit mashkullor”,  janë tre herë më të dhunshëm se  meshkujt që ndihen më mashkullorë.

Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Kjo është në përputhje më atë që një ekip hulumtuesish nga Universiteti i Oksfordit  gjeti disa vite pas, kur ata sugjeruan “Sindormën e njeriut të shkurtër”. Studiuesit thanë se reduktimi i gjatësisë së në personi rrit ndjenjën e të qenit më i dhunshëm, që njihet edhe si “Kompleksi i Napoleonit”.

Gjatësia e meshkujve është diçka si një temë tabu në botën e sotme

Lexo po ashtu:  Tradhtarët nuk e kanë të shkruar në ball që janë të tillë, por këto shenja i nxjerrin zbuluar

Sot gjatësia e meshkujve është bërë e rëndësishme për shkak se shoqëria është më shumë e fokusuar në trup, kjo vlen për të dyja gjinitë. Gjatësia tani është një temë tabu mes shumë meshkujve. Natyrisht, që rezultatet e studimit mund të mos jenë plotësisht të sakta, pasi grupi që është marrë në studim ka qenë shumë i vogël. Meshkujt që janë më të shkurtër mund të ndihen sikur kanë diçka për të provuar në lidhje me agresivitetin.

Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Napoleoni mendohej se ishte i shkurtër, por në të vërtetë ai ishte 1.73 cm., që është një gjatësi mesatare e njerëzve në kohën tonë. Nëse marrim parasysh kompleksin e Napoleonit , atëherë i bie që burrat nën këtë gjatësi, klasifikohen si të shkurtër.

Shumë meshkuj të shkurtër janë bërë të pasur dhe të suksesshëm

Sindroma e meshkujve të shkurtër mund ose nuk mund të jetë një gjë e vërtetë pasi faktet së bashku me studimet, si duket kështu sugjerojnë. Për shembull, është thënë se meshkujt e gjatë janë më të mençur dhe ka shumë gjasa të ofrojnë më shumë promovime, të bëjnë më shumë para dhe femrat janë më të tërhequra nga meshkujt e gjatë. Sidoqoftë, kur shikojmë aktorët si Tom Cruise, Elijah Wood dhe Michael J. Fox, kjo teori bie poshtë, pasi këta të gjithë janë të famshëm dhe të preferuarit e shumë femrave në gjithë botën.

Lexo po ashtu:  Katër zakonet e mëngjesit, që kanë të gjithë ata që jetojnë deri në 100 vjeç

/MekuliPress.com/

Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!