Ndërsa flokët nuk mund të humbasin ngjyrën e tyre në një çast, të paktën jo pa ndihmën e një zbardhuesi, shkencëtarët në Universitetin e Harvardit kanë treguar se si stresi, me kalimin e kohës, mund të shpejtojë procesin e thinjave.

Ya-Chieh Hsu, një biolog i qelizave burimore, zbuloi se stresi implikon nervat e përfshirë në përgjigjen e kundërsulmit të pompojnë një hormon që heq qelizat burimore të përdorura për të bërë pigmente flokësh.

Për shkak se stresi mund të konsiderohet një formë e plakjes së përshpejtuar, zbulimi ka ngjallur shpresa për trajtime që mund të ngadalësojnë apo edhe të ndalojnë ngjyrosjen normale të lidhur me moshën. Më e rëndësishmja, kjo mund të hedhë dritë se si plakja varfëron qelizat burimore në të gjithë trupin, dhe ndoshta të tregojë rrugën për terapi të përgjithshme kundër plakjes.

Ju pëlqen!

Testet treguan se stresi bën që sistemi nervor simpatik të pompojë një hormon të quajtur noradrenalinë, ose norepinefrinë, në gjëndrat e flokëve. Përhapja e papritur e noradrenalin ka një efekt të jashtëzakonshëm. Hormoni konverton një numër të madh të qelizave burimore në melanocitet, por sapo ato krijohen fillojnë të shkëputen nga gjëndra dhe të prishen. Herën tjetër që gjëndra përpiqet të prodhojë një fije floku, kanë mbetur ose nuk ka qeliza burimore fare për të gjeneruar qeliza të freskëta prodhuese të pigmentit

Lexo po ashtu:  Njihuni me shenjat më pasionante të horoskopit
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!