Nëse jeni duke u shqetësuar ose stresuar në punën tuaj tani, sigurisht që nuk jeni vetëm. Rreth 64% e amerikanëve thanë se ata ishin “shumë” ose “disi” të shqetësuar për përvojën personale të koronavirusit, sipas një sondazhi të Mars Ekonomist / YouGov. Shtoni dhe faktin që duhet të ndryshoni plotësisht rutinën tuaj, të përshtateni me punën nga shtëpia dhe ndërveprimet e kufizuara shoqërore, dhe ka shumë mundësi që të ndiheni të paktën ca në ankth nga puna.

Këtu janë disa këshilla nga psikologë se si të përballoni ankthin dhe stresin në punën tuaj.

 

  • Gjëja më e rëndësishme është të mos ndryshoni mënyrën se si jetoni, rutina ndihmon shëndetin e trurit.
Ju pëlqen!

 

  • Mos e shtypni ankthin tuaj, është e mira ta njihni dhe ta analizoni atë, problemet nuk zgjidhen duke iu shmangur.

 

  • Jini të ndërgjegjshëm dhe ftoni ankthin ‘për diskutim’

 

  • Praktikoni kujdesin për veten.

 

  • Kujtojini vetes se mendja juaj nuk është gjithmonë këshilltari më i mirë.

 

  • Bëni pushim.

 

  • Qëndroni të lidhur me njerëzit dhe sa më social

 

D.B – SCAN

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!