Liderët e NATO-s pritet që të bien dakord që të dislokojnë trupa të reja për aleatët lindor dhe për më shumë mbështetje ndaj Ukrainës në përgjigje ndaj luftës së Rusisë ndaj shtetit fqinj, tha të mërkurën shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Liderët e aleancës ushtarake, që udhëhiqet nga Shtetet e Bashkuara, do të takohen të enjten në Bruksel në një samit urgjent, teksa Perëndimi po ballafaqohet me krizën më të madhe të sigurisë në dekada.

Stoltenberg tha se aleatët do të nënshkruajnë dërgimin e gatër “grupeve luftarake” në anëtarët lindorë: Bullgari, Hungani, Rumani dhe Sllovaki. Dislokimi i këtyre trupave është pjesë e përpjekjeve që kanë nisur më herët, duke vendosur mijëra trupa më afër Rusisë.

Ju pëlqen!

“Pres që liderët të pajtohen për forcimin e qëndrimit të NATO-s në të gjitha fushat, me rritjen e forcave në pjesën lindore të aleancës në tokë, ajër dhe det”, tha ai.

Lexo po ashtu:  – Hani, pini dhe rrëmbeni, është koha e çakenjvet; hani, pini e rrëmbeni, ësht’ bot e maskarenjve; Hani, pini, vidhni, mblidhni...
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!