Humbja e flokëve është një nga problemet që ndeshin më shpesh njerëzit, të gjitha llojet e gjërave mund të shkaktojnë humbje të flokëve.

Sëmundjet, infeksionet dhe kimikatet mund të jenë burimi i problemit, thotë WebMD.

Shumica e njerëzve do të befasohen kur do të mësojnë se humbin një 50 deri në 100 fije floku çdo ditë.

Ju pëlqen!

Por nëse filloni të zgjoheni dhe të shihni flokët në jastëk ose nëse shihni gropa më të mëdha se zakonisht në dush, atëherë mund të jetë koha të mendoni për një ilaç në shtëpi që ndihmon stimulimin e flokëve të rinj:

Qumështi i arrës së kokosit
Vitamina E dhe yndyrat e gjetura në qumështin e kokosit e bëjnë atë një hidratues super. Qumështi i kokosit gjithashtu përmban kalium, i cili është thelbësor në nxitjen e rritjes së flokëve dhe pronave antibakteriale që parandalojnë dëmtimin e flokëve. Style Craze sugjeron që të lyeni kokën me qumësht kokosi dhe pastaj t’i mbështjellësh flokët në një peshqir. Lëreni qumështin e kokosit për 20 minuta dhe pastaj lajini flokët me ujë të ftohtë.

Pas trajtimit, lani flokët me shampo.

Lëng qepësh
Qepët janë plot me squfur, një përbërës kyç në rritjen e flokëve që funksionon sepse rrit prodhimin e kolagjenit. Faqja e Shëndetësisë rekomandon prerjen e një qepë dhe shtrydhjen e lëngut të saj. Aplikoni lëngun drejtpërdrejt në lëkurën tuaj të kokës dhe lëreni të depërtoj në 15 minuta. Shpëlajeni kokën me një shampo të butë dhe lini flokët të thahen.

Kos dhe mjaltë
Kosi është plot me hidratues vitaminë B5, proteina dhe probiotikë, ndërsa mjalti ka veti antibakteriale që do të mbrojë flokët nga dëmtimet e mëtejshme. Për ta bërë maskën siç sugjerohet nga Style Craze, përzieni 2 lugë kos me 1 lugë gjelle mjaltë. Shtrydhni lëngun nga një limon në solucion dhe përziejeni tërësisht derisa të formohet një paste.

Përdorni një furçë për ngjyrosjen e flokëve për të aplikuar maskën në kokën dhe flokët tuaj, duke arritur deri në rrënjët.

Lëreni maskën për 30 minuta dhe pastaj pije me ujë të ftohtë.
/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress 

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!