Kryeministri Kurti dhe kabineti i ministrave nga LV, LDK dhe minoritetet po vazhdojnë punën me administrimin e krizës shëndetësore, në një mënyrë shembullore krahasuar me shumë vende më të zhvilluara. Por duhet më shumë vetëdije për të kufizuar virusin, më pak lëvizje jashtë shtëpisë, ruajtje e distancave dhe higjienës.

Përveç kësaj, kryeministri Kurti nisi procesin që largon barrierat tarifore me Serbinë në datën 1 prill, duke plotësuar kështu kërkesat e ShBA, dhe duke hapur rrugë për dialogun.

Po ashtu, qeveria Kurti po vendos marrëdhënie reciprociteti me Serbinë, siç e kërkon interesi i Kosovës si shtet sovran. Reciprocitet do të thotë se Kosova nuk do të vendosë asnjë barrierë të re, arbitrarisht, por do të zbatojë të njëjtat masa që i zbaton Serbia.

Ju pëlqen!

Kryeministri Kurti pret që LDK të dërgojë një emër për Ministrinë e Brendshme.

Kështu pra, mos mendoni se po bëhet mocioni për të administruar gjendjen me virusin, as për taksën, as për Amerikën, as për ruajtjen më mirë të Kosovës, as për mungesën e përfshirjes apo respektit për LDK-në. As për mustaqet e dikujt. Mocioni po bëhet vetëm që të mundësohet marrëveshja Thaçi-Vuçiq, siç e kanë vënë re tashmë shumë politikanë e profesorë evropianë e amerikanë.

Lexo po ashtu:  Sllovenia hap kufijt, por vetëm me Serbinë jo!

Por qeveria do të vazhdojë punën, me kujdes, pa PANik dhe pa Hashim.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!