Disa komuna në vend për sot kanë paralajmëruar nisjen e procesit të vaksinimit antiCOVID-19 për personelin shëndetësor.

Gjilani, Gjakova e Peja kanë njoftuar se vaksinimi antiCOVID-19 i personelit shëndetësor do të nisë sot.

Në njoftimin për media të komunës së Gjakovës thuhet se procesi i vaksinimit do të nisë rreth orës 08:00 dhe atë në Qendrën e Mjekësisë Familjare “Çabrati”.

Ju pëlqen!

Vaksinimi do të fillojë sot edhe për personelin e Spitalit të Përgjithshëm në Pejë.

Në ditën e parë do të vaksinohen personeli i reparteve të Infektives, Pulomologjisë, Internos, Emergjencës dhe Anastezionit për të vazhduar me repartet tjera në ditët tjera.

Në njoftim thuhet se deri më tani si pasojë e përballjes direkt me COVID-19 janë të infektuar 196 anëtarë të personelit të Spitalit të Përgjithshëm në Pejë dhe atë 46 mjek specialist, 109 infermierë dhe 41 nga stafi administrative dhe teknik.

Fatkeqësisht dy nga të infektuarit, një mjek dhe një infermiere nuk e kanë fituar betejën me COVID dhe kanë humbur jetën.

Lexo po ashtu:  Ky pëllumb në Turqi është më i shtrenjti në botë

Edhe komuna e Gjilanit ka njoftuar se sot do të nisë vaksinimi i punëtorëve shëndetësorë.

Para nisjes së vaksinimit, mbledhje do të mbajë Komiteti për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19, i cili mbahet me fillim në ora 10:00, te Qendra e Studentëve.

Pas takimit, kryetari i komunës, Lutfi Haziri do të mbajë konferencë për media, për të vazhduar më pas me procesin e vaksinimit.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!