Gega është bërë i famshëm si ndërtues i hekurudhës së Semeringut (Semmeringbahn). Bëhet fjalë për hekurudhën e parë të ndërtuar në vise malore, në gjithë botën, që është kryevepër ndërtimore e tij dhe e Austrisë në atë kohë.

Gazeta “der Standard” e Vjenës në kalendarin e saj në numrin e sotëm kujton ditëlindjen e Karl Gegës.

Më 10 janar 1802 në Venedik ka lindur inxhinierii famshëm me prejardhje nga Shqipëria, Karl Gega (Carl  vonGhega).

  Ai rridhte nga një familje detarësh dhe i ati donte ta bënte edhe Karlin detar, por atë e tërhiqte më shumë matematika, fushë kjo në të cilën ai më vonë edhe doktoroi.

Ju pëlqen!

Nga viti 1851 ai për meritat e tij të mëdha si inxhinier ndërtimtarie merr edhe titullin kalorës (Ritter), që i shtohet emrit të tij.

Gega është bërë i famshëm si ndërtues i hekurudhës së Semeringut (Semmeringbahn). Bëhet fjalë për hekurudhën e parë të ndërtuar në vise malore, në gjithë botën, që është kryevepër ndërtimore e tij dhe e Austrisë në atë kohë.

Në vitin 1848 Karl Gega ishte emëruar inspektor gjeneral i hekurudhave shtetërore të Austrisë, ndërsa më vonë edhe është nderuar nga perandori Franz Joseph. Ai kishte bërë projektin edhe për rrjetin hekurudhor të gjithë Austrisë.

Gega nderohet edhe sot në Austri dhe kryevepra e tij është përjetësuar, veç tjerash edhe në kartmonedhat austriake.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!