2 prilli në mbarë botën shënohet si Dita Ndërkombëtare e Librit për Fëmijë.

Shënimi i Ditës së Librit për Fëmijë ka për qëllim zhvillimin e aktiviteteve të cilat kanë lidhje me shtytjen e leximit tek të vegjlit.

Këtë vit për shkak të pandemisë së COVID-19 nuk do të ketë aktivitete për shëmimin e 2 prillit, përveç atyre virtuale.

Ju pëlqen!

Që nga viti 1967 në mbarë botën 2 prilli shënohet si Dita ndërkombëtare e Librit për Fëmijë. Në këtë ditë shënohet edhe ditëlindja e shkrimtarit të njohur danez për fëmijë Hans Kristian Andersen.

Lexo po ashtu:  Strategjia e Japonisë për makinat elektrike – Të vogla, të lira dhe që bëjnë distanca të shkurtra
----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!