Njerëzit po besojnë në qeveritë në mbarë botën për të bërë gjënë e duhur gjatë pandemisë koronavirus, ndërsa drejtuesit kryesorë nuk po arrijnë të demonstrojnë udhëheqje, sipas një raporti të ri.

Qeveritë tashmë janë më të besuara sesa bizneset, organizatat jofitimprurëse dhe media, sipas raportit të konsulencës së Edelman Trust Barometer, i cili anketoi më shumë se 13,000 njerëz në 11 vende, përfshirë SH.B.A., Mbretëri e Bashkuar, Indi dhe Kinë.

“Përballë një prej krizave më të mëdha shëndetësore dhe financiare në histori, njerëzit po i drejtohen qeverive të tyre për udhëheqje dhe shpresë,” tha CEO i Edelman Richard Edelman, në një deklaratë me email.

Ju pëlqen!

“Shpejtësia dhe shkalla e bllokimeve, performanca e mirë e shërbimeve shëndetësore publike dhe shtrirja e shpenzimeve publike për të mbështetur sektorin privat kanë treguar se qeveritë kanë ndërmarrë veprime të shpejta decizive. Kjo është një kthesë mahnitëse për qeverinë e cila gjithmonë ka rënë në ose afër fundit të hierarkisë së besimit, “shtoi ai.

Por kur bëhet fjalë sesi CEO-të janë trajtuar me pandeminë, njerëzit janë të zhgënjyer. Vetëm 29% besojnë se udhëheqësit e biznesit po bëjnë një punë “të jashtëzakonshme” të trajtimit të krizës, me drejtuesit e qeverisë kombëtare që shënojnë 47% dhe shkencëtarët 53%.

Lexo po ashtu:  Dialogu duhet të vazhdojë me serbët e Kosovës

Dhe përkundër ndërmarrjeve të tilla si Apple dhe Tesla duke u zotuar të dhurojnë maska ​​dhe ventilatorë, gjysma e të anketuarve menduan se bizneset në përgjithësi po i vendosnin fitimet përpara njerëzve, dhe shumë besuan se po bënin një punë të dobët për të mbrojtur punëtorët ose klientët (41%).

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!