Një e treta e amerikanëve nuk do të pajtohej me marrjen e një vaksine koronavirus, sipas një sondazhi shumëkombësh, i cili zbuloi se SHBA ishte një nga kombet më skeptike të vaksinave në të gjithë botën.

33% e të anketuarve në SHBA thanë se ata “disi nuk ishin dakord” ose “plotësisht nuk ishin dakord” me deklaratën “nëse do të ishte në dispozicion një vaksinë për COVID-19, unë do ta merrja atë”, sipas një sondazhi të Ipsos MORI për Forumin Ekonomik Botëror.

Nga 27 vendet e anketuara, dëshira për marrjen e vaksinës ishte më e ulët në Rusi. 46% e të anketuarve në Rusi treguan se nuk do të bënin vaksinë.

Ju pëlqen!

Dëshira për vaksinim ishte më e larta në Kinë, ku filloi pandemia globale e koronavirusit. Vetëm 3% e të anketuarve kinezë thanë se nuk do të bënin një vaksinë, me 97% që sugjerojnë se do të bënin.

Britania e Madhe gjithashtu duket se “mezi e pret” vaksinën, ku 16% e të anketuarve britanikë i thanë Ipsos MORI se nuk ishin dakord me deklaratën, ndërsa 85% ishin dakord.

Lexo po ashtu:  Pse ky insekt ka marrë emrin e kryeministres së Zelandës së Re Jacinda Ardern?

Arsyeja më e cituar nga amerikanët që sugjeruan se nuk do të merrnin një vaksinë koronavirus ishte shqetësimi për efektet anësore të mundshme (60%.) Mbi një e treta (37%) thanë se nuk besonin se do të ishte efektive, ndërsa një e pesta (20%) ) thanë se ishin kundër vaksinave në përgjithësi. 19% thanë se mendonin se nuk ishin mjaft të rrezikuar për të bërë një vaksinë.

D.B
Burimi: Business Insider

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!