Votuesit në Amerikë do të vendosin më 3 nëntor nëse Donald Trump mbetet në Shtëpinë e Bardhë për katër vjet të tjera. Presidenti republikan po sfidohet nga i nominuari i Partisë Demokratike Joe Biden, i cili njihet më shumë si nënkryetar i Barack Obama por ka qenë në politikën e SHBA që nga vitet 1970.

Kompanitë e sondazheve do të përpiqen të vlerësojnë gjendjen e kombit duke pyetur votuesit se cilin kandidat preferojnë.

Sondazhet kombëtare janë një udhëzues i mirë për sa i popullarizuar është një kandidat në të gjithë vendin në tërësi, por ato nuk janë domosdoshmërisht një mënyrë e mirë për të parashikuar rezultatin e zgjedhjeve.

Ju pëlqen!

Në 2016, për shembull, Hillary Clinton udhëhoqi në sondazhe dhe fitoi gati tre milion vota më shumë se Donald Trump, por ajo ende humbi, kjo për shkak se SHBA përdor një sistem kolegji elektoral, kështu që fitimi i më shumë votave nuk ju fiton gjithmonë zgjedhje.

Me këtë vërejtje mënjanë, Joe Biden ka qenë para Donald Trump në shumicën e sondazheve kombëtare që nga fillimi i vitit. Ai ka qëndruar rreth 50% në muajt e fundit dhe ka pasur një epërsi prej 10 pikësh në raste.

Kush është përpara në sondazhet kombëtare?

Sipas sondazheve të publikuara nga BBC rezulton se 52% e amerikanëve kanë votuar për kandidatin Domokrat, Joe Biden ndërsa 44% për Republikanin, Donald Trump.

Lexo po ashtu:  Ky është diplomat

Në të kundërt, në 2016 sondazhet ishin shumë më pak të qarta dhe vetëm disa pikë përqindje ndanë zotin Trump dhe rivalin e tij në ditët para zgjedhjeve.

Cilat shtete do të vendosin për këto zgjedhje?

Siç e zbuloi zonja Clinton në vitin 2016, numri i votave që fitoni është më pak i rëndësishëm sesa ku i fitoni.

Shumica e shteteve pothuajse gjithmonë votojnë në të njëjtën mënyrë, që do të thotë se në të vërtetë ka vetëm një grusht shtetesh ku të dy kandidatët kanë një shans për të fituar. Këto janë vendet ku zgjedhjet do të fitohen dhe humbin dhe njihen si shtete të fushës së betejës.

Në sistemin e kolegjit elektoral që SHBA përdor për të zgjedhur presidentin e saj, secilit shtet i jepet një numër votash bazuar në sa anëtarë dërgon në Kongres – Dhoma dhe Senati. Një total prej 538 votash të kolegjit elektoral janë në pritje, kështu që një kandidat duhet të godasë 270 për të fituar.

Kush po udhëheq në shtetet e betejës?

Për momentin, sondazhet në shtetet e fushës së betejës duken të mira për Joe Biden edhe pse kufijtë janë forcuar ditët e fundit.

Lexo po ashtu:  ‘Legjitimohet’ përdorimi i termit ofendues ndaj shqiptarëve në Serbi, Konjufca: Kjo është ‘fqinjësi e mirë’

Biden duket se ka epërsi të denjë në Michigan, Pennsylvania dhe Wisconsin tre shtete industriale rivali i tij Republikan fitoi me marzhe më pak se 1% për të arritur fitoren në 2016.

Por janë vendet e betejës ku Trump fitoi shumë në vitin 2016, ekipi i tij i fushatës do të shqetësohet më shumë. Marzhi i tij fitues në Iowa, Ohio dhe Texas ishte midis 8-10% atëherë, por aktualisht po duket shumë më afër në të tre.

Kjo është një nga arsyet pse disa analistë politikë i vlerësojnë shanset e tij për t’u rizgjedhur aq poshtë sa qëndrojnë gjërat.

The Economist mendon se Biden “ka shumë të ngjarë” të mundë Trump ndërsa FiveThirtyEight, një faqe në internet e analizës politike, e sheh Biden si “të favorizuar” për të fituar zgjedhjet por thotë se presidenti mund të dalë ende në krye.

Kush fitoi debatet presidenciale?

Donald Trump dhe Joe Biden shkuan ballë për ballë në dy debate televizive drejtpërdrejt. E para, më 29 shtator, ishte një çështje kaotike, me qasjen luftarake të Trump duke shtypur çdo shans për një debat të vërtetë. Një sondazh i CBS News / YouGov i marrë më pas sugjeroi se ishte një natë e mirë për Biden.

Lexo po ashtu:  Kurti për sanksionet e SHBA-së: Më shqetësuese milicia fashiste në veri

Nga ata që panë, 48% thanë se Biden ishte fituesi ndërsa 41% shkuan për Trump, një ndarje e ngjashme me mesataret e sondazheve kombëtare. Gati 70% e njerëzve thanë se debati i bëri ata të ndjehen të “mërzitur”.

Në debatin e dytë, më 22 tetor, organizatorët prezantuan një ‘buton memec’ për të ndihmuar nw sqarimin e argumenteve të secilit.

Por ishte një President shumë më i përmbajtur në shfaqje dhe kishte një përqendrim shumë më të madh në politikat e dy kandidatëve.

Ndërsa kjo dukej se e ndihmonte disi Trump, sondazhet e parakohshme ende sugjeruan se shikuesit menduan se performanca e Biden ishte më mbresëlënëse.

Një sondazh i CNN zbuloi se 53% e shikuesve mendonin se Demokrati kishte bërë një punë më të mirë në debat, ndërsa 39% shkuan me Trump.

Një sondazh i menjëhershëm i YouGov ishte i ngjashëm, me 54% që thanë se Biden kishte fituar në krahasim me 35% për presidentin.

Pra, ndërsa Trump bëri një performancë më të mirë, nuk ka gjasa të ketë qenë e mjaftueshme për të ndryshuar ekuilibrin e garës më vete.

----->>>> MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!