Në tri ditë të ndryshme me luftime gjatë periudhës prill-maj gjatë luftës së fundit në Kosovë ai ishte plagosur në fytyrë, kokë, gojë, krah e këmbë. 20 vite më vonë është kthyer në Kosovë dhe ka marr nënshtetësinë e vendit për të cilin luftoi.

Është Mike Spath, gjermano-amerikani një RENGJER i cili ka gradën e kolonelit, e në Kosovë shërbeu vullnetarisht si snajperist gjatë luftës në Koshare.

“Së pari Kosova” është fjala që ai e përsërit vazhdimisht.

Ju pëlqen!

Në emisionin Oxygen ku mysafir ishte ish eprori i tij i luftës në Kosovë Hisen Berisha, Spath erdhi dhe e nderoi sërish si komandant.

Ai thotë se Berisha gjithmonë do të jetë komandant për të dhe se ia ka shpëtuar jetën. Ndërsa, i pëlqen Kosova dhe njerëzit këtu. (shih videon)

Spath nga presidenti Hashim Thaçi është dekoruar me Urdhrin “Adem Jashari” dhe tashmë po jeton në Kosovë. Ai reagon ashpër ndaj atyre që i sulmojnë luftëtarët e vërtetë me të cilët ka luftuar bashkë dhe i ka parë teksa ishin të gatshëm të japin jetën për atdheun e tyre.

Lexo po ashtu:  Kërkohet zbatim i dy marrëveshjeve të propozuara me Shqipërinë

Ai ka kryer tetë misione në shtete të ndryshme anembanë botës dhe kur në vitin 1997 kishte dëgjuar për Kosovën, sapo ishte kthyer në Gjermani, tri vite pasi kishte hequr uniformë e Ushtrisë amerikane në të cilën ishte 14 vite.

Berisha në emision Oxygen shpjegon se ai ende pa u shëruar kur u plagos në herën e parë kishte ikur nga spitali për t’u kthyer sërish në front të luftës. Madje e kujton çdo ditë kur Mike ishte plagosur rëndë dhe po e dërgonin për shërbim, ishte ngritur në këmbë me plagë të thella dhe e kishte përshëndetur komandantin.

Flet anglisht e herë pas here shqip disa nga fjalët, fillimisht ato për të sharë për humor mes shokësh.

Si i biri i një ushtaraku amerikan, Spath kishte dëgjuar për Kosovën dhe çfarë po ndodhte mësoi nga shqiptarët derisa po punonte me ta në sektorin e ndërtimtarisë në ekonominë më të fuqishme evropiane, atë gjermane.

Në video do mësoni për qëndrimin e tij për Kosovën si dhe tregimin e shkurtër të ish eprorit të tij, komandant hisen Berishës.

Lexo po ashtu:  Ish-këshilltari i Kurtit godet ashpër Qeverinë Hoti, paralajmëron se do të emërohen 80 zëvendësministra

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!