Nga sot, qytetarët e 17 vendeve evropiane mund të hyjnë në Slloveni pa asnjë kufizim. Por, shteti slloven ka marrë vendim që kjo masë qarkullimi mos të vlejë për Serbinë.

Arsyetim për këtë kanë dhënë situatën epidemiologjike në Serbi dhe varësisht nga situata në ditët në vijim, ata mund të ndryshojnë masën ndaj këtij shteti.

Sllovenia së pari kishte hapur kufirin për qytetarët e Austrisë, Kroacisë dhe Hungarisë por që gradualisht ka lejuar qarkullimin të shumicës nga shtetet evropiane.

Lexo po ashtu:  Këta dy të rinj turq mbrëmë shpëtuan jetë nga sulmi terrorist
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!