Gërvishtni sipërfaqen dhe do të shihni se bota e artit është e mbushur me mister, skandal dhe intrigë.

A e pikturoi me të vërtetë Leonardo da Vinci, Salvator Mundi-n?

Piktura Salvator Mundi, u shit në vitin 2017 për 450 milion dollarë, për shkak se ajo i atribuohet Leonardo da Vinçit. Por disa ekspertë të artit, përfshirë historianin e artit të Oksfordit, Matthew Landrus, besojnë se vetëm 20 përqind e pikturës u përfundua nga vetë Leonardo. Duke cituar detajet artistike dhe teknikat e pikturës të dukshme në furçë, Landrus dyshon se pjesa tjetër e pikturës është bërë nga asistenti i Leonardo, Bernardino Luini. Si për t’i shtuar benzinë zjarrit, mendohet se da Vinçi përfundoi vetëm 15 piktura gjatë jetës së tij.
/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Ju pëlqen!

A janë këto bojra uji me të vërtetë nga Adolf Hitler?

Edhe pse Adolf Hitler u refuzua nga shkolla e artit, ai bëri mjaft piktura në rininë e tij. Dhe ka njerëz në botë të cilët do të paguanin para të mira (diku nga $ 150 deri në 51,000 dollarë) për të fituar përpjekjet artistike të der Führer, pasi që arti ishte subjektiv. Por muajin e kaluar, prokurorët gjermanë konfiskuan 63 piktura të nënshkruara “A. Hitleri”, me dyshimin për falsifikim.

Vdekja skandaloze e Joseph Boehm

Sir Joseph Boehm ishte një skulptor viktorian, i cili, ndër të tjera, merrej me krijimin e monedhës britanike. Në vitin 1890, në moshën 56 vjeç, Boehm vdiq papritmas nga një goditje në zemër në studion e tij, por ai nuk ishte i vetëm kur vdiq. Ai ishte me vajzën e gjashtë të Mbretëreshës Viktoria, Princesha Louise, një skulptore. Shumë besojnë se vdekja e tij ndodhi në mes të një takimi seksual me Louise.
/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Vdekja e Vincent Van Gogh

Piktori holandez post-impresionist Vincent Van Gogh vdiq në moshën 37 vjeçare si pasojë e një plage me armë në një distancë të afërt, dhe megjithëse supozohet se artisti emocionalisht i paqëndrueshëm ka kryer vetëvrasje, gjithnjë ka pasur debate se a është qëlluar me të vërtetë nga një 16 vjeçar. Ky është një nga 16 misteret më të çuditshme të pazgjidhura të të gjitha kohërave.

Çfarë mban skulptura e Davidit në dorën e djathtë?

Michelangelo Buonarroti ka bërë skulpturën e mrekullueshme të Davidid me një hobe në dorën e majtë, duke çuar në supozimin se Michelangelo e parashikonte figurën biblike si një mëngjarash.

Pse vriste Caravaggio?

Artisti, Caravaggio, ishte i njohur si problematik. Për fillestarët, në vitin 1596, ai vrau një burrë tjetër gjatë një grindjeje në Romë. Askush nuk e di se çka çoi në grindje, edhe pse mundësitë përfshijnë paratë, sportet dhe xhelozinë romantike, por ajo që është edhe më misterioze është nëse Caravaggio e kaloi pjesën tjetër të jetës duke shprehur fajin e tij përmes pikturave të tij, disa prej të cilave historianët e artit besojnë se përmbajnë hollë të mbuluar rrëfimet.
/MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Ishte Caravaggio viktimë e helmimit?

Por ndoshta tendencat e tij të dhunshme nuk ishin pikërisht faji i Caravaggio; ndoshta, vetëm ndoshta, ai ishte një viktimë e helmimit nga plumbi, i cili njihet se shkakton ndryshime në sistemin nervor. Ky pozicion mbështetet nga shkencëtarët që analizuan kockat e tij dhe vendosën me 85 përqind siguri se Caravaggio kishte mjaft sasi plumbi në sistemin e tij për ta bërë atë të sillet në mënyrë të çrregullt dhe në fund të fundit të shkaktojë vdekjen e tij. Nëse kjo është e vërtetë, plumbi më së shumti ka ardhur nga ngjyrat që Caravaggio po përdorte, veçanërisht pasi që ai ishte shumë i çrregullt me ​​to.

A zbuloi Rembrandt një komplot vrasje në një nga pikturat e tij?

Piktura e Rembrandt, “The Night Watch”, përshkruan një polici civile që dilte në veprim në mes të natës. Por disa, duke përfshirë drejtorin dhe artistin, Peter Greenaway, besojnë se piktura është “me të vërtetë një ekspozim i një vrasje – një oficer nga një tjetër.”

Kush është njeriu i fshehur nën dhomën blu të Pikasos?

Në vitin 2014, shkencëtarët njoftuan se gjetën, të fshehur nën sipërfaqen e The Blue Room të Pablo Picasso, një portret i një njeriu që mbante një kravatë me hark, dhe mjekrën të mbështetur në dorën e tij. Nuk është aspak e pazakontë që një artist të ripërdorë një kanavacë, por ajo që është misterioze është identiteti i njeriut. Disa spekulojnë se ai mund të jetë tregtari i artit i cili organizoi shfaqjen e parë të Picasso në vitin 1901 (Ambroise Vollard). Ajo që dihet me siguri është se nuk është vetë-portret.

A ka një grua tjetër të fshehur nën Mona Lisën?

Në vitin 2017, shkencëtari francez Pascal Cotte tha se kishte zbuluar imazhin e fshehtë të një gruaje nën sipërfaqen e Mona Lisa të Leonardo da Vinçit. Kishte marrë më shumë se një dekadë provimi dhe analiza dhe ka çuar në spekulime rreth asaj se kush mund të jetë gruaja. Cotte ka thënë se është një grua tjetër nga Firence, Pacifica Brandano. Disa besojnë se çfarë zbuloi Cotte nuk është asgjë më shumë se “skica e parë” e një piktori të produktit të përfunduar.

Kush e vodhi muzeun Isabella Stewart Gardner?

Në vitin 1990, 13 vepra arti me vlerë rreth 500 milionë dollarë u vodhën nga Muzeu Isabella Stewart Gardner në Boston, në një grabitje të kryer nga dy burra që paraqiteshin si oficerë të zbatimit të ligjit. “Pavarësisht disa hetimeve premtuese në të kaluarën, vjedhja … mbetet e pazgjidhur”, pohon Muzeu në faqen e tij të internetit. Në fakt Muzeu ofron një shpërblim prej 10 milion dollarë për informacionin që çon drejtpërdrejt në rimëkëmbjen e artit, plus një shpërblim të veçantë prej $ 100,000 për kthimin e një pjese të veçantë. Kjo nuk është hera e parë që diçka e kushtueshme është zhdukur./americaneye/ /MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Nëse keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj! MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike!