Huawei prezantoi sistemin operativ Harmony OS në Gusht nën presionin e sanksioneve Amerikane dhe luftës tregtare SHBA-Kinë e cila rrezikon të shkëpusë aksesin në teknologjitë e firmave Amerikane.

Sistemi operativ i Huawei që do të zëvendësojë Android ende nuk është gati për telefonët

Megjithatë nuk ka planifikuar lançimin e sistemit operativ bazuar në Android për telefonë, tabletë dhe kompjuterë.

Gjiganti Kinez i teknologjisë Huawei ka planifikuar të pajisë më shumë produkte me sistemin operativ Harmony vitin e ardhshëm të cilat do ti promovojë jo vetëm në Kinë por edhe jashtë vendi.

Ju pëlqen!

Huawei prezantoi sistemin operativ Harmony OS në Gusht nën presionin e sanksioneve Amerikane dhe luftës tregtare SHBA-Kinë e cila rrezikon të shkëpusë aksesin në teknologjitë e firmave Amerikane.

Një televizor ishte produkti i parë me sistemin operativ Harmony, quajtur Hongmeng në Kinë. por kompania tha se do të qëndrojë me Android e Google për momentin derisa Harmony të maturohet në pajisje të tjera si orë inteligjente, altoparlantë inteligjentë dhe pajisje të realitetit virtual.

Lexo po ashtu:  Rroftë jeta, nga Petro Marko
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!