Edhe pse një përqindje e madhe e njerëzve janë të bindur se shalqiri është pemë, nuk ka të bëjë fare në atë kategori.

Këtë e shpjegojnë edhe ekspertët e gatimit, dhe jo vetëm për shalqi. Në botën e perimeve hyjnë edhe kikirikët, edhe pse kjo mund t’iu duket e pabesueshme.

Shumë nga pemët dhe perimet e kanë këtë dallim sepse klasifikohen sipas mbjelljes dhe rritjes, e që disa prej tyre zhvillohen nga farat ndërsa të tjerat nga rrënjët.

Lexo po ashtu:  Instagram dhe Facebook me një teori të re – Fshehja e “pëlqimeve” pret të sjellë më shumë postime dhe aktivitet më të lartë
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!