Kanceri i mushkërive është kanceri i tretë më i shpeshtë. Është shumë e rëndësishme që të vëreni shenjat e para, dhe ju duhet menjëherë të flitni me mjekun e juaj nëse vëreni këto simptoma.

Qëllimi kryesor i mushkërive është që të largojë dioksidin e karbonit dhe mbetjet tjera që trupi i juaj nuk i përdor. Kanceri i mushkërive fillon prej gjoksit dhe simptomat e mëdha nuk vërehen deri sa sëmundja të ketë avancuar.

Vërejtja e hershme e kësaj gjendje është imperative dhe është shumë e këshillueshme që të shkoni tek mjeku spo i shihni shenjat më të hershme.

Ju pëlqen!

Shenjat e hershme janë:

-Një kollë e vazhdueshme që nuk largohet për dy a tre javë

-Dhimbje e vazhdueshme në gjoks dhe probleme me frymëmarrje

-Kollë me gjak

-Lodhje e papritur apo humbje në peshë

Kanceri i mushkërive fillon me humbjen e kontrollit të qelizave në mushkëri. Këto qeliza do formojnë një tumor.

Pleura bën një lëng lubrifikues i cili slides mbi njëri-tjetrin dhe ndihmon në frymëmarrje brenda dhe jashtë pa probleme.

Qelizat e kancerit të mushkërive mund të përhapen në pleurë, e cila pastaj ndez membranën duke prodhuar shumë lëngje që ndalon mushkëritë të zgjerohet plotësisht.

Kjo krijon një frymë të rënduar që mund të çojë në dështim të zemrës.

Simptomat e avancuara të kancerit të mushkërive përfshijnë:

-ënjtje të fytyrës, duarve apo qafës

-Kokëdhimbje apo marramendje

-Shenja në qafë

-Dhimbje e eshtrave /MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress 

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!