“Nëse femrat duan të flirtojn ose të inicojnë ndonjë miqësi, ato me kujdes duhet ta shmangin krijimin e përshtypjes se ato janë duke e marrë iniciativën; meshkujve nuk u pëlqejn shumë të guximshet dhe as ato që mendojnë vetë.

Guximi i tepërt, kultura dhe inteligjenca i frikëson ata.

Të jesh femërore është ta shfaqesh veten të dobët, pasive dhe të dëgjueshme. Gruaja supozohet se është jo vetëm që të vishet dhe të pispilloset por gjithashtu ta shtyp edhe spontanitetin e saj dhe ta zëvendësoj atë me elegancën dhe sharmin të cilin i’a kanë mësuar motrat më të vjetra.

Ju pëlqen!

Secila mbrojte e të drejtave të veta supozohet se do ta largojë atë nga feminiteti i saj dhe nga joshja.”

–  Simone de Beauvoir“The Second Sex” /MekuliPress.com/ 
Shpërndaje dhe Pëlqeje MekuliPress 

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!