Të bëni maskën tuaj është një mënyrë e mirë që të përdoret materiali që e keni lënë diku.

Në vend se të blini më shumë plastikë apo edhe material tjera, mund të përdorni ato që keni në shtëpi për të bërë një maskë për fytyrën.

Por a janë efektive maskat që bëni në shtëpi?

Ju pëlqen!

Padyshim ato mund të duken të bukura por varet nga materiali që përdorni se a janë funksionale që të ju mbrojnë nga virusi apo jo.

Për të shikuar se a është maska funksionale ndizni një qiri dhe vendoseni maskën në fytyrë, mundohuni që të ndalni qiriun më anë të frymës. Nëse qiriu nuk ndalët atëherë maska është funksionale sepse nuk lejon të depërtojë virusi në gojën tuaj.

Vendosni maskat që të jeni më të sigurt duke mos rrezikuar shëndetin tuaj por edhe shëndetin e të tjerëve.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!