Pandemia e Covid-19 dhe mbyllja e shkollave ka bërë  që në tre muajt e fundit, miliona fëmijë kanë kaluar shumë më tepër kohë në internet. Tani Unioni Ndërkombëtar i Telekomunikacionit i KB (ITU) ka lëshuar udhëzime të reja që thotë se duhet të ndihmojnë për të siguruar që përvoja e fëmijëve në internet është arsimore, argëtuese dhe mbi të gjitha e sigurt. Ai thotë se udhëzimet ofrojnë një plan për grupe specifike, nga prindërit tek mësuesit e deri tek industria tek fëmijët vetë për të ndihmuar në mbrojtjen e fëmijëve nga krimi në internet dhe nga shfrytëzimi seksual.

Fëmijët janë në internet në një moshë gjithnjë e më të re, dhe prindërit e shohin gjithnjë e më të vështirë për të mbikëqyrur hyrjen e tyre: ku dikur familjet kishin një kompjuter shtëpiak, tani të gjithë kanë smartphone, tablet dhe laptopë të tyre. Udhëzimet e reja të ITU ofrojnë informacion për mësuesit dhe prindërit në “firewalls” dhe “filtrim”, për fëmijët se çfarë të bëjnë nëse shikojnë gjëra në internet që i bëjnë ato të pakëndshme, dhe industri për përfshirjen e të drejtave të fëmijëve dhe mbrojtjen e fëmijëve në të gjitha operacionet e kompanisë së tyre.

BURIMI:Bota.al

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot, të paktën edhe me 1 Euro!