Me ritmin që jetojmë, nuk është çudi që hipertensioni ka arritur përmasa të epidemisë, pothuajse një e treta e të rriturve kanë presion të lartë të gjakut.

Hipertensioni i dukshëm, që zakonisht shihet te njerëzit që janë të shqetësuar nga jashtë ose me acarime, streson veshkat dhe bën që ata të shtyhen prapa, shpjegon Aadil Palkhivala, terapist i certifikuar i jogës dhe krijues i Purna Yoga në Bellevue, Washington, transmeton lajmi.net.

Ai rekomandon asanet e mëposhtme për të zgjuar dhe zbutur veshkat.

  1. Trikonasana (Pozicioni trekëndësh). Kjo pozë ndihmon në stimulimin e funksionit të shëndetshëm të veshkave duke shtrirë kraharorët e mesit. Qëndroni me shpinë afër një mur dhe këmbët tuaja larg.Këmba juaj e djathtë duhet të jetë paralele me murin, dhe e majta juaj të kthehet paksa. Duke i mbajtur kofshët tuaja katror në mur, shtrini krahët në anët dhe zgjatuni nëpër shpinë. Ndërsa nxjerrni lart, mbani shpinën drejt dhe shtrini krahun e djathtë në anën, për aq sa mund të arrijë.Pastaj, sjellni dorën e djathtë në një bllok të vendosur përgjatë pjesës së jashtme të këmbës tuaj të djathtë dhe arrini dorën tuaj të majtë në tavan, shkruan natural solution smag. Qëndroni në këtë pozicion për tre deri në pesë frymë, dhe përsërisni në anën tjetër.
  2. Upavistha Konasana (Pozë me kënd të gjerë). Kjo pozë qetëson veshkat duke i lejuar ata të hidhen përsëri në pozicionin e tyre natyror. Uluni lart me këmbët tuaja gjerësisht larg, gjunjët dhe gishtërinjtë që tregojnë drejt tavanit.Vendosni një forcë gjatësore para jush. Ndërsa nxjerrni, zgjatni bagazhin tuaj përpara midis këmbëve, derisa kraharori dhe koka të prehen në rrip. Mblidhni krahët nën ballin tuaj dhe relaksohuni. Nëse kjo është shumë, vendosni një karrige midis këmbëve, përkuluni përpara dhe palosni krahët në sediljen e karriges, duke mbështetur kokën tuaj mbi krahët.Shtoni një jastëk për rehati shtesë. Qëndroni këtu për të paktën një minutë, transmeton lajmi.net. Hipertensioni i ngritur në çati mund të jetë më i vështirë për tu zbuluar, thotë Palkhivala, sepse individi mund të duket i qetë nga paqja, por vuan nga një tension i madh në muskujt dhe organet.
    Ju pëlqen!

    Nëse kjo tingëllon si ju, provoni këto shufra të butë për të lëshuar tensionin e ruajtur në zemër dhe në fyt. mbrapa dhe poshtë. Ngrini kokën dhe pjesën e sipërme të trupit jashtë dyshemesë, duke krijuar një hark të butë në shpinë. Peleni juaj duhet të qëndrojë në dyshek për të mbrojtur pjesën e poshtme të shpinës. Qëndroni në Kobra për tre deri në pesë frymë.

  3. Ustrasana (deve pozë) Gju me këmbët me gjerësi shpatullave, përveç kofshëve pingul me dyshemenë. Zgjatni shtyllën kurrizore dhe filloni të lëvizni gjoksin lart në drejtim të tavanit në një shtyllë kurrizore të butë.Arrijë prapa me krahët, dhe nëse mund të prekësh thembrat, bëje kështu, përndryshe mbaji duart mbrapa. Shikoni deri në tavan. Merrni tre deri në pesë herë frymë të thellë.
Lexo po ashtu:  Si të dallojmë nëse perimet janë injektuar me hormone
MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!