Sistemi juaj limfatik është ndoshta një nga sistemet më të rëndësishme në trupin tuaj për arsyen e thjeshtë se është i lidhur me imunitetin tuaj.

Sistemi limfatik përbëhet nga një rrjet i tërë indesh dhe organesh që ndihmojnë trupin tuaj të heqë qafe toksinat, mbeturinat dhe materialet e tjera të padëshiruara, transmeton lajmi.net.

Ky sistem shumë i rëndësishëm në thelb lëviz limfën (një lëng i qartë që përmban qelizat e bardha të gjakut që luftojnë kundër infeksionit) në të gjithë trupin tuaj.

Ju pëlqen!

Pavarësisht se është një pjesë thelbësore e shëndetit tuaj, sistemi juaj limfatik është gjithashtu një nga gjërat e fundit që njerëzit shqetësohen. Mjekët në mënyrë rutinë ju paralajmërojnë për rreziqet e sëmundjes së zemrës dhe diabetit.

Ata ju paralajmërojnë për kolesterolin e lartë dhe presionin e gjakut, madje dhe rreziqet e kancerit, por ata rrallë ju tregojnë se si kullimi i limfave është kritik për shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Çfarë është sistemi limfatik?

Ende ka shumë gjëra që mbeten të panjohura për sistemin limfatik, por këtu janë disa gjëra që mund të themi me siguri. Sistemi limfatik u zbulua për herë të parë në 1652 nga një mjek danez, Thomas Bartholin.

Ju keni midis 500 dhe 700 nyje limfatike në trupin tuaj që janë përgjegjës për filtrimin e lëngut limfatik. Shpretka juaj është organi më i madh në sistemin limfatik.

Limfatika nuk qarkullon si gjaku, nuk ka pompë të tillë si zemrën tuaj për ta shtyrë nëpër trupin tuaj. Ajo rrjedh vetëm në një drejtim, lart drejt qafës.

Sëmundjet e sistemit limfatik mund të shpërfillen ose pa u vënë re për shumë vite. Ekzistojnë një sërë sëmundjesh të buta, që ecin ngadalë, serioze dhe madje edhe vdekjeprurëse, të cilat dihet se sulmojnë sistemin tuaj limfatik, duke shkaktuar probleme dhe madje edhe dështim të plotë të këtij sistemi jetësor.

Keni nevojë për një sistem limfatik të shëndetshëm për të ndihmuar në sekretimin e toksinave, kështu që nëse nuk po funksionon siç duhet, organe të tilla si mëlçia dhe veshkat tuaja mund të bëhen shpejt të kontaminuara pasi ato janë të mbingarkuara me toksina dhe kimikate, transmeton lajmi.net. Mund të preken edhe sisteme të tjera.

Në fund të fundit, një sistem limfatik me funksionim të dobët mund të çojë në çdo numër të çështjeve shëndetësore si çrregullime të tretjes, sëmundje të rritur, pabarazitë hormonale, lodhje kronike, alergji, prostatiti, sinusit kronik, sëmundje të zemrës, dhe ekzemë dhe gjendje të tjera të lëkurës.

11 shenjat kryesore të një sistemi limfatik të ngjeshur

Këtu janë disa shenja tregimi se sistemi juaj limfatik nuk po funksionon në mënyrë ideale.

Unazat e gishtërinjve të ënjtur ngushtohen në gishta
Kapsllëk i rastit, diarre dhe/ose mukus në jashtëqitjen tuaj
Lidhje të lënduara ose të forta gjatë zgjimit
Lodhja e përgjithshme
Shtimi i peshës, yndyra shtesë e barkut dhe celuliti
Lëkura e thatë, e kruar, skuqjet ose puçrrat
Gjëndrat e fryra
Imunitet i ulët
Mjegull truri
Dhimbje koke të buta
Histamina e ngritur
Ndërsa këto janë disa nga shenjat më të zakonshme të një sistemi limfatik të ngjeshur, ka të tjera si këmbët dhe duart e ftohta, çrregullime të tretjes dhe infeksione të shumta të sinusit.

Në ndërkohë, ka shumë mënyra të lehta për të përmirësuar qarkullimin tuaj limfatik, i cili është gjithmonë një ide e mirë edhe nëse nuk vuani nga ndonjë simptomë të menjëhershme.

10 truket e kullimit të limfave

Ushtrimi

Numri një mënyrë më e mirë për të rritur rrjedhën e limfave është ushtrimi. Sistemi limfatik nuk ka një pompë si zemra juaj, kështu që mënyra e vetme që qarkullon është me lëvizje aktuale.

Duke ecur

Provoni të bëni një shëtitje të shpejtë për 20 minuta, katër herë në javë, mundësisht jashtë mes pemëve, barit dhe ajrit të pastër, transmeton lajmi.net. Ecja është aq e dobishme për shëndetin sa që japonezët kanë një emër për të, “larja e pyjeve”.

Frymëmarrje e thellë

Përveç ushtrimit, frymëmarrja e thellë është një nga gjërat më të rëndësishme që mund të bëni për të rritur rrjedhën e limfave, sepse mushkëritë tuaja ndihmojnë për të shtyrë lëngun tuaj limfatik nëpër pjesën tjetër të trupit.

Masazh limfatik i kullimit

Masazhi në përgjithësi është i mirë për qarkullimin por ju gjithashtu mund të keni një masazh të kullimit limfatik që synon zonat limfatike.

Joga

Teoria e jogës mbështet rrjedhën limfatike dhe qarkullimin por sipas disa ekspertëve, llojet specifike të jogës mund të jenë më produktive për lëvizjen e shpejtë të lëngjeve, veçanërisht, Yoga Limfatike dhe Yin Yoga.

Këmbët lart në mur

Thjesht ngritja e këmbëve mbi trupin tuaj mund të përmirësojë rrjedhën limfatike dhe kullimin në atë zonë.

Thjesht shtrihuni në shpinë dhe vendosni këmbët lart mbi mur në një kënd prej 90 shkallësh. Kjo praktikë e përditshme ndihmon në eliminimin e toksinave dhe madje promovon gjumin.

Qëndroni më shumë

Shumë prej nesh ulen pothuajse gjithë ditën në një tavolinë. Atëherë ne ulemi kur vozisim në shtëpi. Ne ulemi përsëri kur hamë dhe pastaj kur shikojmë TV para se të dalim në shtrat, ku qëndrojmë të prirur për 6-8 orë të tjera.

Kjo është një shumë e pozicioneve të ulur dhe të palëvizshëm, veçanërisht kur mendoni se sa pak lëvizje ka limfatiku kur jeni i palëvizshëm.

Për t’i lëvizur gjërat, provoni të përdorni një tavolinë në këmbë, raporton Daily Health Post. Qëndrimi lejon që lëngu të rrjedhë më lehtë dhe muskujt e vegjël lëvizin dhe kthesë për t’ju mbajtur në këmbë.

Larja e lëkurës së thatë

Shumë ekspertë sugjerojnë larjen e thatë të lëkurës tuaj, e cila është një mënyrë për të hequr qelizat e vdekura të lëkurës, duke bllokuar kështu lëkurën themelore. Kur këto pore bëhen të bllokuara, toksinat dhe kimikatet mund të fillojnë të rezervohen duke rezultuar në skuqje, lëkurë të thatë, me flakë.

Dushe hidroterapie

Një dush hidroterapie është thjesht një dush në të cilin ju alternoni ujë të nxehtë dhe më pas të ftohtë.

Për shkak se enët limfatike kontraktohen kur ekspozohen ndaj të ftohtit dhe pushojnë në përgjigje të nxehtësisë, ndryshimi i temperaturës bën që limfatja të rrjedhë.

Hani shëndetshëm dhe pini shumë ujë

Meqenëse limfatika është e lëngshme, ka kuptim që bëhet më e trashë kur dehidratoheni.

Në fakt, dehidratimi është një nga shkaqet kryesore të bllokimit të sistemit limfatik, prandaj sigurohuni që të pini mjaftueshëm gjatë gjithë ditës.

Ajo që hani është gjithashtu shumë e rëndësishme. Natyrisht, ushqimet që janë pa kimikate të tepërta dhe toksina janë më të mirat. Për më tepër, gjithmonë duhet të eliminoni të gjitha ushqimet e përpunuara dhe sheqerin.

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!