Nga marsi deri në qershor të vitit 2020, themeluesi i Amazon Jeff Bezos pa pasurinë e tij duke u rritur me rreth 48 miliardë dollarë. Themeluesi i platformës video-konferencë Zoom rriti vezën e folesë me mbi 2.5 miliardë dollarë, dhe vlera neto e ish-CEO të Microsoft Steve Ballmer u rrit me 15.7 miliardë dollarë.

Këto lloj shembujsh mund t’ju bëjnë të mendoni se kur miliarderët përfitojnë gjatë një krize, është thjesht një çështje e vendit të duhur, kohës së duhur. Epo, kjo nuk është false, por as nuk është plotësisht e vërtetë. Manjati i kazinosë Sheldon Adelson pa pasurinë e tij të rritet me 5 miliardë dollarë, ndërsa Elon Musk pa një rritje prej 17.2 miliardë dollarë. Kur shtoni numrat, miliarderët në Shtetet e Bashkuara kanë rritur gjithsej vlerën e tyre neto 637 miliardë dollarë gjatë pandemisë COVID-19 deri më tani.

Në të njëjtën kohë, më shumë se 40 milion amerikanë kërkuan papunësi. Me dhjetëra miliona amerikanë jashtë një pagese dhe tregu i aksioneve duke rënë me 37% në mars, si ndodh që të pasurit kanë vazhduar të bëhen më të pasur?

Ju pëlqen!

Kjo nuk është hera e parë që miliarderët shohin fitime ndërsa një pjesë e madhe e amerikanëve po ndjenin humbje. Kur shpërtheu flluska e strehimit në 2007, çmimet e shtëpive ranë 21% dhe afërsisht 3.1 milion shtëpi u bllokuan në Shtetet e Bashkuara. Bursa ra me mbi 50%. Dhe deri në fund të vitit 2009, 8.8 milion Amerikanë kishin humbur punën. Dhe efektet vonuan. Nga 2009 deri në 2012, të ardhurat e 99% të fundit u rritën me vetëm 0.4%, por të ardhurat e 1% të sipërm u rritën me 31.4% marramendëse në të njëjtën periudhë kohore. Dhe e gjitha lidhet me dy gjëra.

Së pari, qeveria në mënyrë disproporcionale u dha më shumë ndihmë bankave dhe korporatave. Në vitin 2008, Akti i Stabilizimit Ekonomik të Emergjencës u nënshkrua në ligj, duke krijuar një program prej 700 miliardë dollarësh për të blerë pasuri të zhvlerësuara nga bankat. Ky u quajt Programi i Ndihmës së Pasurive të Trouble, ose TARP. Më vonë, Presidenti Obama do të drejtojë 75 miliardë dollarë fonde nga TARP për të ndihmuar në uljen e pagesave të interesit për pronarët e shtëpive. Kjo do të thotë që pronarët e shtëpive morën rreth 10% të ndihmës së drejtpërdrejtë që bënë bankat dhe korporatat.

Dhe kjo çon në arsyen nr. 2. Kur bursa u kthye mbrapa, shpëtimet e pabarabarta do të thoshin që të pasurit kishin ende para në dorë për të investuar dhe kështu të fitonin, ndërsa klasat e mesme dhe të ulëta jo. Në vitin 2008, Rezerva Federale uli normat e interesit afatshkurtra në gati zero. Ata do të qëndronin aq të ulët për gati një dekadë. Kjo hapi rrugën për një treg historik të demave në Wall Street që filloi në 2009 dhe zgjati deri në Mars 2020, kur goditi pandeminë.

Lexo po ashtu:  "Esad Mekuli qëndroi në ballë të rezistencës paqësore aktive dhe njëherit ndikoi shumë në vetëdijen e popullit shqiptar, për të mbajtur, zhvilluar dhe emancipuar letërsinë tonë deri në ditët e sotme."

Në atë kohë, S&P 500 fitoi 462%. Kjo do të thotë që një investim prej 1,000 dollarësh në S&P 500 në pikën e ulët të krizës financiare mund të ishte kthyer afërsisht 4,620 dollarë, ndërsa dikush që mund të përballonte një investim prej 1 milion dollarësh mund të kishte tërhequr mbi 4,6 milion dollarë.

Deri në vitin 2009, individët me vlerë të lartë neto në botë kishin rritur pjesën e tyre të pasurisë globale me 19% në 39 trilionë dollarë, duke rikuperuar pothuajse të gjitha humbjet e tyre në një vit të vetëm. Ky rikuperim i shpejtë dhe pjesa më e madhe e pasurisë në botë u mundësoi atyre që të vazhdojnë të fitojnë para me një normë eksponenciale. Në fakt, 1% i lartë kapi 95% të fitimeve të të ardhurave të bëra nga 2009 në 2012. Dhe deri në vitin 2020, pasuria e kombinuar e klasës miliardere në Shtetet e Bashkuara ishte rritur me mbi 80%.

Gjë që na rikthen në momentin kur pandemia e koronavirusit tronditi ekonominë. Në vitin 2019, Fed raportoi se katër në 10 Amerikanë nuk kishin para të mjaftueshme në llogaritë e tyre bankare për të mbuluar një shpenzim të papritur prej $ 400. Dhe në muajt e parë të vitit 2020, 40 milion Amerikanë e gjetën veten të papunë për shkak të COVID-19. Shumë biznese të vogla u detyruan të mbyllen për shkak të bllokimeve dhe distancës shoqërore, ndërsa të tjerët u detyruan të përpiqen të veprojnë me një staf plotësisht të largët.

Administrata e Biznesit të Vogël vuri në dispozicion 349 miliardë dollarë për bizneset e vogla me Programin e Mbrojtjes së Paycheck. Por si në vitin 2008, 243 milion dollarë nga ato u mblodhën nga korporatat e mëdha, të tregtuara publikisht, disa prej të cilave vlerësoheshin në mbi 100 milion dollarë. Edhe fondet mbrojtëse paraqitën pretendime për t’u përpjekur të shfrytëzojnë ato që i panë si para të lira.

Lexo po ashtu:  Ali Pashë Tepelena: Kush ishte ”Luani i Janinës”

Më 16 Mars, 2020, vetëm pesë ditë pasi COVID-19 u shpall pandemi, Dow pësoi rënien më të dobët të pikëve një-ditore në historinë e saj. Por deri më 4 qershor, shtatë nga njerëzit më të pasur të botës kishin parë pasuritë e tyre të rriteshin me mbi 50%. Një pjesë e asaj që e bëri të mundur këtë ishte një reagim i tregut të aksioneve i nxitur nga Programi i Mbrojtjes së Paycheck dhe veprimet nga Fed. Përsëri, Fed uli normat e interesit afatshkurtra për bankat në gati 0%, dhe si më parë, ata kanë premtuar t’i mbajnë ato norma të ulëta derisa ekonomia të jetë në rrugën e duhur.

Ky është një cikël që ka ndodhur herë pas here. Gjatë tërmetit në Haiti në 2010, vetëm 2.5% e 195 milion dollarëve të fondeve të ndihmës u shkuan kompanive të Haitit. Pjesa më e madhe e pjesës tjetër iu dha konstruktit me bazë DC kompanitë e joneve. Dhe kur Uragani Katrina goditi New Orleans në 2005, zhvilluesi i pasurive të patundshme Joseph Canizaro tha se pastrimi i shkaktuar nga Katrina përfaqësonte disa “mundësi shumë të mëdha”. Canizaro u zgjodh si pjesë e një paneli për të zhvilluar planin Bring New Orleans Back, një pjesë e të cilit ndaloi rindërtimin e lagjeve me të ardhura të ulëta derisa banorët të ktheheshin. Sigurisht, banorët nuk mund të ktheheshin në shtëpitë e tyre të shkatërruara, dhe shumë u përjashtuan, duke u hapur rrugën të tjerëve për të blerë ato prona dhe për t’i zhvilluar ato.

Kur erdhi koha për të rindërtuar New Orleans, kompania inxhinierike dhe e ndërtimit KBR mori kontrata pa oferta nga qeveria federale për dhjetëra miliona dollarë. KBR mori 31 miliardë dollarë në kontrata nga qeveria midis 2001 dhe 2010. Nënpresidenti Dick Cheney shërbeu si CEO i kompanisë mëmë të KBR, Halliburton, për pesë vjet përpara dy mandateve të tij në detyrë.

Kombinuar me fuqinë e tyre të madhe investuese dhe blerëse, miliarderët kanë pasur burime qeveritare përveç burimeve të tyre për të përfituar gjatë trazirave ekonomike. Dhe ligjet e taksave miqësore për pasurinë dhe boshllëqet i mbajnë ata miliarderë në krye. Strukturat ligjore si shoqëritë me përgjegjësi të kufizuar mbrojnë pasuritë personale nga riposedimi për të paguar borxhet nga rëniet e biznesit. Ndërsa është vendosur sot, rregullat IRS lejuan Amazon të paguante 0 dollarë taksa dy vjet me radhë. Kur fatura e tij erdhi më në fund në 2019, ajo pagoi vetëm 162 milion dollarë, një 1.2% e të ardhurave të kompanisë atë vit.

Lexo po ashtu:  Shqiptarët përjetuan holokaustin para Hebrenjve - “Golgotha Shqiptare”, si u gjet libri i holokaustit ku tregohet që serbët vranë mbi 500 000 shqiptarë

Dhe nuk është vetëm Amazon. Taksat e paguara nga miliarderë janë ulur 79% që nga viti 1980. Dhe këto janë vetëm rrugët ligjore që të pasurit marrin për të shmangur pagimin e taksave. Në vitin 2017, studiuesit vlerësuan se rreth 10% e PBB-së botërore ishte fshehur në parajsat e taksave në det të hapur. Një studim në vitin 2012 zbuloi se deri në 32 trilionë dollarë po mbaheshin në det të hapur nga njerëzit më të pasur të botës.

Pra, pas shqyrtimit të gjithë kësaj, çfarë mund të bëhet për të ndihmuar në barazimin e fushës së lojës? Një raport i fundit nga Instituti për Studime të Politikave paraqet disa pika veprimi. Ai sugjeron formimin e një komiteti mbikëqyrjeje pandemike të përfitimit që do të shkonte përtej mbikëqyrjes së parave të stimulit federal. Ai gjithashtu mbështet Ligjin e Transparencës së Korporatave, i cili do të krijonte rregullore më të forta për të parandaluar miliarderët amerikanë që të përdorin korporatat guaskë për të fshehur të ardhurat e tyre. Pasi Dhoma miratoi projektligjin në 2019, ai u prezantua në Senat por nuk është sjellë në votim.

Sugjerime të tjera përfshijnë një suport të jashtëzakonshëm të ardhurave milioner me të ardhura milioner, një paketë stimuluese që synon financimin e organizatave bamirëse, vendosjen e një takse pasurie dhe uljen e shumës së lejuar nga tatimi mbi dhuratën dhe pasurinë. E fundit, dhe mbase më e rëndësishmja, raporti nënvizon nevojën për të mbyllur ekonominë globale të pasurisë së fshehur. Vetëm SHBA vlerësohet të humbasë gati 200 miliardë dollarë në të ardhurat nga taksat në parajsat në det të hapur çdo vit. Kjo është afërsisht trefishi i shumës së të gjitha parave të buxhetuara për Departamentin e Arsimit në 2021.

Ndryshimet si idetë e mësipërme janë në shkallë globale dhe kërkojnë bashkëpunim politik për t’u bërë realitet. Nëse marrëdhënia midis pasurisë dhe pabarazisë në të ardhura do të ndryshojë ndonjëherë, do të na kërkojë të gjithëve.

MekuliPress është në prag të mbylljes. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NDIHMO sot median e pavarur dhe origjinalitetin e MekuliPress. Dhuro SOT, të paktën, edhe 1 Euro! Faleminderit!