Lëkura ka nevoje për përkujdesje të veçantë sidomos gjatë muajve të verës e zona e fytyrës është ajo që konsiderohet nga dermatologët si më e ndjeshmja për shkak edhe të ekspozimit më të madh. Ja çfarë të keni parasysh:

Hidhni poshtë të gjitha produktet e skaduara të kujdesit për lëkurën ose ato të cilat nuk i përdorni

Frutat e freskëta dhe perimet, në përgjithësi ato me vitaminë A dhe D, kontribuojnë për ta mbajtur fytyrën të freskët dhe të tonifikuar.

Ju pëlqen!

Në mëngjes mjafton ta shpëlani me ujë lëkurën, pasi veç yndyrës së tepërt nuk keni asnjë papastërti për të larë ! (gjithmonë nëse e keni pastruar lëkurën në darkë).

Pas larjes me ujë, mos harroni të aplikoni kremin kundër diellit 30 minuta para se të dilni nga shtëpia ! Pasi lëkura ta ketë përthithur , mund të aplikoni dhe makeup. Produktet zgjidhini “jo komodogjenike” pra që nuk ju bllokojnë poret.!

Mos harroni syzet e diellit!

MekuliPress është në prag të mbylljes. MBËSHTETE SOT GAZETARINË E PAVARUR DHE ORIGJINALITETIN E MEKULIPRESS. Kemi shumë nevojë për mbështetjen tënde, i dashur lexues. NA NDIHMO sot të paktën edhe me 1 Euro!