Ndërsa shumë njerëz meditojnë për të përballuar stresin, përfitimet përfundimisht nuk ndalen këtu.

Një praktikë e rregullt meditimi mund të sigurojë mjaft shtesa të fuqishme për shëndetin dhe mirëqenien tuaj, duke përfshirë uljen e ankthit dhe depresionit, përmirësimin e kujtesës dhe madje edhe pakësimin e dhimbjeve kronike.

Meditimi është shumë i thjeshtë, megjithëse padyshim që nuk është i lehtë për tu bërë dhe madje të kalosh një minutë ose dy në reflektim të qetë çdo ditë është i mirë për shëndetin tuaj emocional.

Ndoshta ju pëlqen!
Loading...

Ju nuk keni nevojë për ndonjë pajisje të posaçme për të medituar, megjithëse ka disa gjëra që mund të shtojnë lehtësi ose rehati në pozicionin tuaj.

Mos harroni, ju praktikoni meditim, ju kurrë nuk bëheni të përsosur në të, kështu që mos u dekurajoni.

Ja se si të filloni të meditoni:

  1. Gjeni një vend që është relativisht i qetë dhe ku nuk do të shqetësoheni.
  2. Uluni me shpinë drejt, koka juaj gjithashtu të jetë në një drejtim me shtyllën kurrizore dhe duart tuaja të mbështeten lehtë në kofshët tuaja.
  3. Nëse uleni në një karrige, këmbët tuaja duhet të jenë të mbështetura në dysheme. Nëse preferoni një pozicion me këmbë tërthore në dysheme, sigurohuni që gjunjët dhe kyçet e këmbës tuaj të jenë të pozicionuara në një mënyrë që ata të mos lodhen gjatë seancës tuaj të meditimit.
  4. Mbyllni sytë, ose nëse preferoni t’i mbani të hapura, ulni kapakët pak, drejtojeni shikimin drejt dyshemesë përpara jush dhe mos u përpiqni të përqendroheni në asgjë.
  5. Merrni një ose dy minuta për të skanuar trupin tuaj për çdo fushë tensioni ose siklet. Rregulloni pozicionin tuaj nëse është e nevojshme.
  6. Përqendrohuni te frymëmarrja tuaj. Mos u mundoni të kontrolloni frymëmarrjen; vetëm vëzhgoni rrjedhën e ajrit brenda dhe jashtë hundës tuaj. Vini re ndjesinë e temperaturës së ajrit dhe lëvizjen nëpër hundët tuaja.
  7. Pas nja dy minutash, është koha që me të vërtetë të filloni të meditoni. Forma më e thjeshtë e meditimit të mendjes është të llogarisni frymën tuaj. Forma më e thjeshtë është numërimi i frymëmarrjes suaj duke filluar nga 1 deri në 10 më pas nisni numërimin nga fillimi.
  8. Mos e gjykoni veten, mërziteni ose mos hiqni dorë vetëm sepse shpërqendroheni, të gjithë e përjetojnë këtë gjatë meditimit, pavarësisht se sa kohë kanë praktikuar.
  9. Mos u shqetësoni për gjatësinë e seancës tuaj të meditimit në fillim. Thjesht uluni dhe llogaritni frymën tuaj derisa të ndjeheni të qetë. Sidoqoftë, ndërsa praktika juaj thellohet, do të dëshironi të filloni kohën e seancave tuaja, dhe ndoshta ngadalë duke i rritur ato. Koha më e mirë është 20 minuta në ditë.
  10. Butësisht hapni sytë kur seanca juaj është e plotë dhe ngrihuni ngadalë. Jepini të gjithë trupit tuaj një shtrirje dhe shijoni ndjenjën e qetësisë.

Nebi Xhomaqi – Shpërndaje dhe Pëlqeje gazetën e pavarur “MekuliPress”

Ndoshta ju pëlqen!/MekuliPress/ Nëse keni shijuar këtë artikull, ndajeni atë me familjen dhe miqtë tuaj! MekuliPress mbetet e pandikuar nga partitë politike. Na ndihmoni!
Loading...